Місце та роль стандартів у нашому житті

Місце та роль стандартів у нашому житті

Почати хочеться із дуже високого рівня. Він справді покаже наскільки велика роль стандартів.

Чому велика? Тому що як можна поєднати глобально весь світ за допомогою документів, правил, закликів на досягнення спільних цілей.

А чи існують такі цілі?

Так. Цілі, які прийняли більшість країн, підприємств та людей. .«Сталий розвиток» для багатьох вже не новина та поняття «Що таке сталий розвиток?» також.

Два слова щодо введення поняття.

Існує концепція ООН сталого розвитку. Звідки вона постала? У 1987 році термін “sustainable development” був офіційно введений міжнародною комісією ООН з навколишнього середовища та розвитку для того, щоб позначити такий розвиток, при якому задоволення потреб не підриває здатність майбутніх поколінь також задовольняти свої потреби. Це почало розвиватися у концепцію. Надалі у роботах «Римського Клубу» розпочалося формування цієї концепції.

Чому це важливо для громадської думки?

Сталий розвиток – це не про зростання та стійкість, це не про якесь збільшення чогось, ні. І це дуже цікаво. В англійській слово «sustainable» буквально означає, що підтримує життя. Тому концепція ООН полягає саме у підтримці життя чи розвитку, що підтримує життя.

Як би там не було прийнято, концепція складається з трьох складових.

Економічне зростання у балансі із соціальною відповідальністю та екологічною рівновагою. Більше того, у 2021 році на «Всесвітньо-економічному форумі в Давосі» представлені найвищі світові ризики. Перший – інфекційні захворювання. Потім йдуть 5 ризиків довкілля. Це нездатність стримати глобальне потепління, криза природних ресурсів, втрата біорізноманіття, критичний антропогенний вплив на довкілля. Далі були представлені ризики, пов’язані з громадськістю – це суттєве зниження рівня добробуту поглиблення соціальної нерівності. Всі глобальні ризики входять до цих трьох складових сталого розвитку.

Стійкий розвиток скажемо так, більше як заява «Потрібно це виконувати!» Добре, таке запитання «Як це потрібно виконувати?».

Також останнім часом набирає все більше популярності ESG стратегія (environment, social, governance). Стратегія повинна грамотно поєднувати цілі організації у сфері екології соціальної відповідальності та корпоративного управління, тобто прозору звітність.

Як це робити? Як її досягати? Чому це важливо?

На сьогоднішній день більше 50% інвестиційних фондів взагалі не розглядають компанії, які не декларують у своїй діяльності стратегію ESG.

Багато компаній включають у цю стратегію цілі у сфері сталого розвитку та у 2015 році ООН сформулювала 17 цілей у галузі сталого розвитку опублікувала та прийняла їх. Тепер компанії, які декларують у своєму розвитку стратегію ESG включають до неї цілі у сфері сталого розвитку.

Що це за цілі?

Я думаю, багатьом із вас відомі ці цілі. Коротко ліквідація злиднів та ліквідація голоду. Здоров’я та благополуччя, якісна освіта, гендерна рівність, чиста вода та чиста енергія, гідна робота, економічне зростання, індустріалізація, зменшення нерівності тощо. 17 цілей у сфері сталого розвитку та багато компаній, наприклад, в Україні ДТЕК декларував, що 12 цілей у сфері сталого розвитку включено до ESG стратегії.

Де ж стандарти?

Є цілі в галузі сталого розвитку, є ESG стратегія, яка вже показує, якщо ми хочемо залучати якісь інвестиції, без цих складових, пов’язаних з екологією, соціальною відповідальністю та корпоративним управлінням, важко це зробити.

Добре, як цього досягати?

І тут дуже цікава інформація. Цього року він з’явився на сайті ISO. Опубліковано понад 22 тисячі міжнародних стандартів, положень та пов’язаних з ними документів, які являють собою інструкції щодо досягнення цілей у сфері сталого розвитку, і я рекомендую всім подивитися, там наведено 17 цілей у галузі сталого розвитку і для кожної з них написано кількість стандартів, які допомагають цих цілей досягати, наприклад, мета №9 – це індустріалізація інновації інфраструктура. 12 тисяч 735 стандартів ISO, наприклад, інша мета №7 – не дорога чиста енергія 836 стандартів. У сфері екології мета №13 боротьби зі зміною клімату, №14 збереження морської екосистеми, №15 збереження екосистеми суші, для №13 мети існує 1102 стандартів для №14 – 285 стандартів для №15 – 1053 стандартів. Ось місце стандартів, міжнародних стандартів у нашому житті.