Ефективний план захисту харчової продукції
Ми живемо у країні, де харчові продукти з усього світу щодня поповнюють полиці наших супермаркетів. Нам справді пощастило, у нас є такий широкий вибір. Але чи достатньо кроків було здійснено для захисту цих продуктів на їхньому шляху?
Класичний приклад – молоко. Його одержують на фермах, охолоджують, завантажують в цистерни та доставляють на молокопереробні заводи. Там молоко проходить довгий шлях – резервуари, трубопроводи, сепаратори, пастеризатори, гомогенізатори, автомати розливу та нарешті упаковка. Можливостей для харчового тероризму безліч.
Ці реальні загрози були визнані всіма світовими організаціями з харчової безпеки. Як рішення було запропоновано план захисту харчової продукції, який включає: оцінку вразливостей; стратегію пом’якшення негативних наслідків; моніторинг, коригувальні дії та процедури верифікації; а також навчання та ведення записів.
Оцінка вразливості – це оцінка кожної точки, етапу чи процедури виробництва з метою виявлення значних вразливостей, і паралелі з планом HACCP є абсолютно доречними.
Бажаєте отримати консультацію по навчанню чи сертифікації систем управління? Заповніть форму зв’язку!
Однак неправильно просто додати харчовий захист до переліку обов’язків команди HACCP. Харчовий захист потребує іншого мислення та інших навичок. І так само, як ви навчаєте своїх співробітників кращим практикам управління харчовою безпекою, ви повинні навчати їх важливості захисту харчових продуктів.
Створення ефективного плану навчання захисту харчових продуктів.
Що ж вивчати і в якому обсязі? Це залежить від обов’язків, які працівник виконує у компанії. Чи знають співробітники відповіді на запитання: Що таке навмисне забруднення? Чим воно відрізняється від безпеки харчових продуктів та харчового шахрайства? Що може зробити кожен працівник для захисту компанії?
Команда захисту харчової продукції.
Команда захисту харчової продукції – це ядро плану захисту харчової продукції. Склад команди та її навчання мають вирішальне значення. Більшість членів команди ніколи не брали участь у заходах щодо харчового захисту, і це буде викликом для них.
Створення багатопрофільної команди буде особливо корисним у цій ситуації. Це дозволить отримати широке розуміння потенційних уразливостей, які необхідно розуміти та контролювати.
Навчання співробітників культури безпеки харчової продукції.
Кінцевою метою будь-якого навчання є зміна поведінки. Ми хочемо, щоби співробітники діяли по-іншому. У цьому випадку ми хочемо, щоб вони розуміли, яким чином може статися фальсифікація продукції, розпізнавали загрози та вразливості та брали на себе відповідальність за ту роль, яку вони відіграють у запобіганні загрозам.
Навчання базується на трьох напрямках: вивчення теорії, вміння застосувати знання на практиці та особисте ставлення – як співробітники ставляться до своєї ролі у захисті харчової продукції. Останнє, безумовно, найскладніше завдання, та все ж, найважливіше. Пройдене навчання та складання іспиту, не є гарантією успіху. Тільки коли співробітники діють, тому що переконані, що це правильно (навіть якщо це займає їхній час та відволікає від інших обов’язків) ви можете бути впевнені, що будуєте сильну культуру захисту харчової продукції.
Сьогодні ми все частіше отримуємо тривожні повідомлення про навмисне забруднення харчових продуктів у світі. У багатьох країнах план захисту харчових продуктів вже став обов’язковим на законодавчому рівні та навчання персоналу – це основа його успішної реалізації та функціонування.