Процесний підхід – як він з’явився?
Фредерік Тейлор
Концепція організації компанії за принципом процесу не нова. Процеси як категорію, що використовується для аналізу діяльності організації, були визнані ще в 1911 році Фредеріком Тейлором у праці «Принципи наукового менеджменту». Хоча протягом століть деякі публікації обговорювали процесний підхід (наприклад, F. Nordsieck, вони не призвели до його популяризації. У 1950-х роках концепція процесного підходу до структурування та формалізації управління виробництвом була відновлена шляхом автоматизації та оптимізації виробничого процесу.
Системне управління якістю
Як і в 1970-х роках менеджмент був зосереджений на продуктивності, так у 1980-х роках він зосередився на якості через філософію тотального управління якістю (TQM), де зростаюча важливість якої призвела до мислення в категорії процесу через визначення восьми принципів, включаючи процесний підхід.
Ланцюжок вартості М. Портера та шість сигм
Окрім TQM, у 1980-х роках були розроблені інші концепції, пов’язані з процесами, а саме ланцюжок створення вартості Майкла Портера та метод шести сигм . Для першого дії представлені як процеси з наголосом на тих, які створюють додаткову цінність для внутрішнього чи зовнішнього клієнта. З іншого боку, мета Six Sigma полягає в тому, щоб зменшити нестабільність ключових характеристик до рівня, коли відсутність дефектів є дуже малоймовірною (3,4 дефекти на мільйон можливостей). Однак для виявлення джерела проблем цей метод використовує процесний підхід, оскільки розробники Six Sigma «вирішили покращити всі операції заданих процесів одночасно».
Реінжиніринг бізнес-процесів
Усі попередні підходи сприяли усвідомленню процесів, що призвело до першої публікації Майкла Хаммера в 1990 році, яка започаткувала концепцію реінжинірингу бізнес-процесів (BPR). Реінжиніринг базується на радикальному вдосконаленні процесів на підприємстві шляхом їх перевизначення та проектування разом із повною відмовою від їхньої існуючої організації, що призводить до проривного покращення продуктивності, як-от витрат, якості, обслуговування та швидкості.
Творцями реінжинірингу також вважаються Томас Девенпорт і Джеймс Шорт. Вони поєднали його з ІТ, що дало йому ранг «найпотужнішого інструменту двадцятого століття (…) нової промислової інженерії». Усі ці автори реінжинірингу також підкреслюють у своїй концепції роль всього процесу, а не конкретних завдань чи бізнес-функцій.
Управління бізнес-процесами
З публікацією «BPM: Третя хвиля» у 2002 році Х. Смітом і П. Фінгаром BPR перетворився на вдосконалення бізнес-процесів у управління бізнес-процесами (BPM). Він викликав значний інтерес і дискусію, а також започаткував збільшення як наукових, так і професійних публікацій з BPM.
Управління бізнес-процесами — це концепція, яку складно встановити: з одного боку, вона тісно пов’язана з методами та інструментами, орієнтованими на процеси, такими як моделювання процесів або управління матеріальними потоками, а з іншого боку, її також можна вважати концепцією управління, яка виникла на основі досягнень попередників, таких як загальне управління якістю та реінжиніринг бізнес-процесів. Загалом управління бізнес-процесами слід розуміти як досягнення цілей організації шляхом покращення управління та контролю основних бізнес-процесів.
ISO 9001
Сьогодні процесний підхід найбільше популяризує сертифікація систем менеджменту на відповідність ISO 9001:2015. Організація, яка відповідає стандартам, повинна ідентифікувати наявні в ній процеси разом із визначенням їх послідовності та взаємозалежностей, а також методи нагляду та методи оцінки ефективності, щоб постійно впроваджувати дії, необхідні для досягнення запланованих результатів і бути здатні постійно вдосконалювати процеси.