Як мислити довгостроково

Один із 14 принципів Toyota Way — думати довгостроково. Фактично, він перший у списку. Що саме означає базувати рішення на довгостроковій перспективі в контексті економічного управління? Уважно читаючи, ми бачимо, що майже половина принципів стосується довгострокових проблем. У цьому може бути і секрет того, чому одні фірми досягають успіху за допомогою ощадливого менеджменту, тоді як інші відчувають труднощі. Чому для останньої групи так важко приймати довгострокові рішення?

14 принципів Toyota Way

Переглядаючи 14 принципів, ми швидко переходимо від бачення великої картини та філософії в принципі 1 до конкретних практик у принципах 2-8. Потім принципи 9-14 повертаються до довгострокової перспективи в обговоренні розвитку людей, лідерів, мережі партнерів , а також здатність навчатися як організація.

Як описано Джеффрі Лайкером у «Шляху Тойоти », ці 14 принципів:

 1. Приймайте управлінські рішення на основі довгострокової філософії, навіть за рахунок короткострокових фінансових цілей.
 2. Створіть безперервний процес, щоб виносити проблеми на поверхню.
 3. Використовуйте системи «витягування», щоб уникнути перевиробництва.
 4. Вирівняти навантаження (працювати як черепаха, а не як заєць).
 5. Сформуйте культуру зупинки, щоб вирішити проблеми та отримати відповідну якість з першого разу.
 6. Стандартизовані завдання та процеси є основою для постійного вдосконалення та розширення можливостей працівників.
 7. Використовуйте візуальне керування, щоб не приховувати проблеми.
 8. Використовуйте лише надійну, ретельно перевірену технологію, яка служить вашим працівникам і процесу.
 9. Виростіть лідерів, які досконало розуміють роботу, живуть філософією та навчають цьому інших.
 10. Розвивайте виняткових людей і команди, які дотримуються філософії вашої компанії.
 11. Поважайте свою розширену мережу партнерів і постачальників, кидаючи їм виклик і допомагаючи вдосконалюватися.
 12. Підіть і подивіться самі, щоб досконально розібратися в ситуації.
 13. Приймайте рішення повільно, консенсусом, ретельно розглядаючи всі варіанти; швидко виконувати рішення.
 14. Станьте організацією, яка навчається, через невпинні роздуми та постійне вдосконалення.

Можна сказати, що перший принцип є ключовим. Якщо ми залишимо його, інші тринадцять зазнають невдачі. Навіть коли ми досягаємо їх окремо, вони не тримаються разом як система чи узгоджений набір методів управління. Є надто багато прибуткових коротких шляхів, якими ми можемо піти, коли виправдовуємося, що не дбаємо про майбутнє.

Повага до природи людей як короткострокових мислителів

Toyota передає суть свого Шляху як постійне вдосконалення та повагу до людей. У цьому контексті повага до людства означає розуміння того, чому довгострокове мислення важке для людей. Хоча причини різняться залежно від особи та організації, ось деякі загальні.

Короткозорість або обмеженість кругозорості. Думки про довгострокову перспективу вимагають від нас відкритого розуму для можливостей. Це вимагає бажання вивчати те, що спрацювало, а що ні в минулому. Ми можемо просто не знати про переваги прийняття довгострокових рішень. Нам може бракувати базової фінансової грамотності в таких питаннях, як складні відсотки, життя за коштами та ранні заощадження.

Ідучи з натовпом. Людині властиво йти зі стадом. Що роблять мої сусіди та друзі? Якщо їм це добре, то, напевно, і мені. Коли ми спілкуємося з натовпом короткострокових мислителів, ми з більшою ймовірністю приймемо короткострокові рішення. В особистому плані ми можемо шукати кращих зразків для наслідування. У корпоративному плані ми можемо співпрацювати з фірмами, які поділяють нашу довгострокову філософію та практику.

Миттєве задоволення. Попередня вартість відкладення грошей може здатися занадто високою, коли є багато речей, які ми хочемо купити прямо зараз. Вигода від того, що ви зможете витрачати більше грошей у майбутньому, може бути надто абстрактною. Сучасні інформаційні технології, соціальні медіа, ланцюги поставок за запитом, велика кількість рафінованого цукру в нашому раціоні, потік потокових розваг – усе це винагороджує нас зараз, можливо, згодом за більшу ціну. Це може здатися силами поза нашим контролем, але ми можемо почати з усвідомлення того, як вони впливають на горизонт нашого мислення та прийняття рішень.

Бездіяльність через страх перед невизначеністю. Ми можемо думати, що неможливо знати майбутнє, тому краще робити те, що здається найкращим сьогодні. Коли ми не впевнені щодо найкращого курсу дій, ми схильні дотримуватися статус-кво, а не шукати кращі варіанти. Це поняття: «Якщо він не зламаний, не лагодь його». З часом все ламається, тому нам потрібно інвестувати в технічне обслуговування та навіть планові оновлення.

Ціна довгострокового мислення

Потворна таємниця, прихована на очах, полягає в тому, що прийняття рішень на основі того, що приносить нам довгострокову користь, суперечить нашим короткостроковим інтересам. Ми відчуваємо біль, коли негайні потреби не задовольняються. Навіть коли ми знаємо, що краще не їсти третього печива, короткочасні спонуки нашого тіла можуть пересилити наше довгострокове рішення.

Часто люди скорочують формулювання в цьому списку, щоб його було легше читати або розмістити на картці. Принцип №1 часто зводиться до «довгострокової філософії» або «приймайте рішення на основі довгострокової перспективи». Це звучить як розумні очікування. Однак він відсікає найважливіший елемент принципу Toyota Way #1: навіть за рахунок короткострокових фінансових цілей.

Це викликає питання, навіщо ми навіть ставимо короткострокові фінансові цілі, якщо вони мотивують поведінку, що суперечить нашим довгостроковим інтересам. Які конкретні короткострокові витрати довгострокового мислення? Я ще не бачив, щоб організація розглядала це більш ніж філософськи. Іншими словами, як економна організація підраховує, щоб послідовно приймати довгострокові рішення, навіть за рахунок короткострокових фінансових цілей?

Як мислити довгостроково

Як ощадлива практика допомагає людям подолати ці людські схильності до короткострокового мислення? Як ми бачимо, це може бути не стільки про додавання певного способу мислення, скільки про визнання та усунення перешкод для довгострокового мислення. Це часто буває у випадку з економічною економікою та іншими зусиллями, спрямованими на індивідуальне чи організаційне вдосконалення. Зупинити погане легше, ніж почати хороше, зберігаючи погане.

Проте ощадливе управління повне концепцій і практик, які нагадують нам про важливість принципу Toyota Way №1. Ми малюємо процес або потік створення цінностей і переходимо до уявлення про майбутній стан через шість місяців у напрямку ідеального процесу. Ми дивимось на загальний напрямок чи завдання, ставимо собі найближчу цільову умову та робимо невеликі наступні кроки. Ми говоримо про прагнення досконалості та прагнення задовольнити постійно мінливі потреби клієнтів.