Система енергетичного менеджменту ISO 50001:2018. Березень 2024

Енергоефективне підприємство. Система енергетичного менеджменту ISO 50001:2018

28 марта 2024

Вартість - 1800 грн. (on-line) з ПДВ

“То що ж насправді являє собою Енергетичний менеджмент?” – запитаєте Ви.


А наскільки необхідна ця система саме для Вашого підприємства, де енерговитрати перебувають не на найпріоритетнішому місці?
Що дає впровадження та сертифікація системи енергетичного менеджменту згідно з ISO 50001?
Як планувати ПЕР?

Сьогодні тема енергоефективності посідає одне з найбільш ключових місць, як у міжнародній політиці, так і у внутрішній політиці нашої держави. Проведено і проводиться величезна кількість заходів, зокрема за участю міжнародних організацій і фінансових установ, десятки семінарів, форумів, лекцій і виставок.

Я не хочу зараз висвітлювати питання щодо необхідності та актуальності цих подій (вони, безумовно, важливі), не хочу вкотре показувати графіки та діаграми з інформацією про сильну залежність нашої промисловості від різноманітних енергетичних ресурсів та велику енергоємність українських продуктів – такої інформації більш ніж достатньо.

Однак, на мою думку, основна проблема повільної зміни ситуації загалом криється у відсутності комплексного та систематичного підходу до цього питання. Ми з вражаючою завзятістю концентруємося на окремих заходах – заміна котлів, утеплення фасадів, заміна вікон тощо. При цьому, з такою ж завзятістю, відмовляємося подивитися на проблему комплексно, з різних боків і розглянути всі компоненти або фактори, які впливають на загальну величину енергоспоживання.

Зареєструватися

А чи взагалі існують якісь інструменти, які можуть нам допомогти подивитися на проблему саме під таким ракурсом? – запитаєте ВИ.

Звісно, ТАК. І це Міжнародний стандарт ISO 50001:2018.

Я прекрасно усвідомлюю те, що на цю відповідь знайдеться безліч противників, які можуть стверджувати,

  • Що стандарти ISO – це непотрібний інструмент і це марна трата часу і грошей
  • Що ми і так це робимо
  • Що в них немає дієвих інструментів і т. д.

Добре. Тоді дайте відповідь на такі запитання:

  • Чи хочете Ви керувати ВТРАТАМИ в галузі енергоспоживання?
  • Чи хочете Ви розуміти, які процеси необхідні для поліпшення енергоефективності?
  • Чи хочете Ви розуміти, які чинники впливають на загальний обсяг енергоспоживання і якою мірою?
  • Чи хочете Ви розуміти, що Вам може завадити досягати поставлених ЦІЛЕЙ і ЗАВДАНЬ?
  • Чи хочете Ви знати потенціал Вашої системи (тобто потенційний розкид значень споживання)?

Що ж цікавого і корисного є в цьому стандарті?

По-перше, це вимога до організації щодо необхідності встановлення, впровадження та підтримання Енергетичної Політики. Отже, перший крок – прийняття на себе публічних зобов’язань, відображених в Енергетичній політиці.

Другим важливим кроком у цьому напрямі є Ідентифікація та аналіз енергетичних аспектів. Мета цього кроку – визначення областей значного споживання енергії, тобто будівель, обладнання, процесів, які становлять найбільшу частку у використанні енергії або які мають найбільший потенціал для збереження енергії. Для виконання поставлених завдань організація повинна вести Реєстр ризиків і можливостей

Визначення енергетичних аспектів є важливим для розуміння того, де в організації використовується енергія, і формує основу для розстановки пріоритетів досягнень у скороченні споживання енергії.

Третім кроком, що органічно випливає з двох попередніх, є встановлення точки відліку (базової лінії енергоспоживання); цілей, завдань і програм, а також індикаторів енергетичної ефективності, за допомогою яких ми будемо моніторити зміни споживання енергії. Ми запропонуємо Вам і детально опрацюємо можливість поєднання Карт Шухарта з Базовими лініями енергоспоживання.

Розробка програм з енергоменеджменту є гарантією того, що організація досягне своїх цілей і завдань. Ці програми повинні прояснювати, як організація планує поліпшити енергоефективність. При цьому необхідно використовувати найкращі практики та доступні технології.

Пройшовши перші три кроки, організація повинна делегувати повноваження, за допомогою розподілу відповідальності, для досягнення поставлених цілей. І тут ми стикаємося з четвертою важливою особливістю цього стандарту – визначити ключові ролі та відповідальності в системі енергоменеджменту.

І, нарешті, п’ятий відмітний момент цього стандарту – це Операційний контроль, а також врахування аспектів енергозбереження під час проєктування і закупівельної діяльності.

Наші фахівці мають колосальний досвід, зокрема й міжнародний, з надання послуг у сфері енергетичного менеджменту. Під час занять Ви ознайомитеся з прикладами економії (тобто як можна заробити, впровадивши систему енергетичного менеджменту та ефективно використовуючи інші інструменти енергетичної ефективності)

І пам’ятайте найголовніше: “для отримання необхідного результату необхідні конкретні дії!” Тож давайте перший крок зробимо разом.
Це буде цікаво і дуже корисно!

Зареєструватись

Чому за кордоном заходи з енергозбереження та енергоефективності приносять результат, а в нас ні? Чому ми не можемо піти від енергетичної залежності від зовнішніх постачальників енергоресурсів? Що має лежати в основі енергетичної ефективності?

Усі ці питання вже не перший рік розбурхують наші уми. Чому ж, все таки, ми не досягаємо енергоефективності в нашому житті? А можливо, для початку необхідно зробити нашу діяльність з енергоефективності усвідомленою, регулярною і на науковій основі?

Постол Віктор Григорович

Провідний спеціаліст із сертифікації

Європейський енергоменеджер ТПП, аудитор з ISO 9001, ISO 14001, OHSAS/ISO 45001, ISO 50001, з досвідом проведення сертифікаційних аудитів в Україні та Грузії.