Завдання щодо моніторингу стану обладнання в RCM (Управління надійністю)

Успішну програму технічного обслуговування, орієнтовану на надійність (RCM), важко уявити без завдань з моніторингу стану обладнання. Давайте визначимо основні аспекти застосування практики моніторингу стану обладнання.

Завдання щодо моніторингу стану обладнання в RCM (Управління надійністю)

RCM – це процес, який існує вже кілька років і є успішним через ясну та зрозумілу логіку його проведення. Коротко: Управління надійністю (RCM) проводить чіткі та точні межі навколо фізичного активу. Визначаються всі функції цього активу, виявляються та аналізуються всі причини відмови цих функцій. Після цього розробляються завдання запобігання чи мінімізації наслідків аварійних простоїв, які можуть статися і мати негативні наслідки. Тобто, по суті, RCM – це визначення, що потрібно зробити, щоб підтримувати роботу активу на необхідному рівні. Важко уявити більш логічний процес відбору завдань з обслуговування устаткування, ніж програма технічного обслуговування, орієнтована надійність.

Результатами аналізу RCM є:

  • Необхідність виконувати проактивні завдання;
  • необхідність виконувати завдання за умовчанням, зокрема можливість не робити абсолютно нічого;
  • необхідність виконувати деякі інші дії, наприклад, зміна конструкції або зміна процесу.

Бажаєте отримати консультацію по навчанню чи сертифікації систем управління? Заповніть форму зв’язку!

Яку ж роль у процесі RCM грає моніторинг стану устаткування?

Аналіз RCM завершено і настає час, коли щось потрібно робити. Яке завдання застосовувати? У RCM існує кращий порядок вибору завдань. Щоб запобігти або мінімізувати наслідки відмови, першою з цих завдань є завдання з моніторингу стану обладнання (предиктивне ТО, воно ж передбачає ТО).

Чому саме предиктивне ТО? Відповідь проста. Тому що завдання з моніторингу стану зазвичай найлегше виконати і, що важливіше, вони найменше впливають на працюючий актив.

Ентоні М. Сміт, про який ми нещодавно писали, стверджує, що до 50% відмов машин викликані людськими помилками під час проведення робіт з технічного обслуговування. У деяких дослідженнях ця цифра сягає 70%. Іншими словами, ми ламаємо машини у своїх спробах зробити їх кращими.

Завдання щодо моніторингу стану обладнання в RCM (Управління надійністю)

«У деяких із найжахливіших аварій із екологічними наслідками ключову роль відіграла саме технічна відмова обладнання», – сказав гуру RCM Джон Мубрей. «Але наші дії, які тоді були покликані запобігти наступу цих відмов, досягли зворотної мети. Це найбільша неочевидність шкоди існуючої системи класичного ТО. Багато відмови викликані виключно нашими дійствами щодо запобігання цим відмовам».

Роздуми цих двох фундаторів аналізу підводять нас до переваг завдань з моніторингу. Одна з найбільших цінностей завдань з моніторингу стану полягає в тому, що вони допомагають нам робити дії лише над тим, що дійсно потребує будь-яких дій. Завдання з моніторингу стану призначене для проведення вимірювань і набагато менш впливає на обладнання, ніж використання гайкових ключів. Завдання моніторингу стану може виконуватися під час роботи обладнання, скорочуючи непотрібні простої.

Причина, через яку так легко пов’язати моніторинг стану з RCM, полягає в тому, що моніторинг стану вже є невід’ємною частиною RCM, що очевидно з вимог щодо вибору завдань. Завдання з моніторингу стану має застосовуватися не безладно, а конкретних цілей. Для цього RCM є логічний фільтр застосування інструментів предиктивного ТО.

У наступній статті ми поговоримо про роль завдання моніторингу стану в такому інструменті як RCA – аналіз корінних причин.

О. Тетянич

Читати також: