Предиктивне ТО та визначення корінних причин відмов RCA

У попередній статті ми говорили про те, що системне предиктивне ТО є великим досягненням у сфері ТОіР і привносить істотне підвищення рівня надійності обладнання. Але це не все. Використання предиктивного менеджменту відіграє провідну роль і при визначенні корінних причин відмов.

У міжнародній практиці аналіз першопричин відмов носить назву RCA (Root cause analysis). Методів і способів проведення RCA величезна кількість. Але загалом, усіх їх можна підвести до стандартного визначення. RCA – це будь-який структурований підхід пошуку чинників, що призвели до небажаних наслідків, з метою визначити, які дії (бездіяльність) або умови необхідно змінити, щоб запобігти повторенню подібних небажаних наслідків.

Бажаєте отримати консультацію по навчанню чи сертифікації систем управління? Заповніть форму зв’язку!

У найкращих методів RCA є чітко визначені процеси. Але найчастіше основна причина неправильно використовується для опису глибини причинно-наслідкового ланцюжка, на якому може бути розумно реалізовано втручання, щоб запобігти небажаному результату. Інакше кажучи, нам потрібно повернутися тільки до тієї події, в якій можна ідентифікувати щось, що дає нам змогу контролювати або запобігати відмові обладнання.

Здебільшого RCA – це збір даних або інформації. Ми використовуємо цю інформацію, щоб вирішити, як запобігти відмові або мінімізувати її наслідки. Предиктивне ТО – чудовий метод для збору інформації. Для ілюстрації скористаємося несправностями підшипників. Без хорошого процесу предиктивного ТО відмови підшипників зазвичай переростають у катастрофічні пошкодження. Пошкоджується не тільки підшипник, а й ротор, підтримуваний підшипниками.

Предиктивне ТО та визначення корінних причин відмов RCA

Коли це відбувається, буває важко побачити пошкодження підшипника та визначити причину відмови. Через надмірне нагрівання підшипник може деформуватися настільки, що стане схожим на згусток металу і шлаку. Тобто місце злочину забруднене настільки, що докази будуть втрачені.

Якщо в цьому сценарії ініціюється RCA, пошук першопричини може виявитися важким через втрачені докази. І розбір перетворюється на винятково випадкову історію з контрпродуктивними висновками.

А от якби підшипник контролювався за допомогою безперервного аналізу вібрації, відмова, що насувається, міг бути виявлений на самому початку його розвитку, а підшипник був би виведений з експлуатації до того, як виникло якесь супутнє пошкодження. Більшість підприємств навіть і не стали б проводити RCA за такого сценарію – достатньо того, що ТОіР запобігло великим втратам і вчасно все замінило.

Але припустимо, що RCA таки ініціюється (виходячи зі здорового глузду), щоб визначити причину відмови підшипника. Починаємо ставити запитання «чому» відбулася відмова. RCA переважно призначена для збору інформації. І в цьому сценарії відмови у нас є неушкоджений підшипник, що містить докази, а не сірий шматок металу та шлаку, виявлений у попередньому сценарії.

Підшипник оглянуто, на зовнішньому кільці видно електричну канавку. Підшипник, що розглядається, – це підшипник електродвигуна, а двигун заземлений на будинок. Заземлення будівлі не функціонує. Чому не працює? Персонал знав, що заземлення відключено, але його функцію важливою не вважав. До того ж ніхто не пам’ятає, хто і коли його відключив і чи перевіряв хтось взагалі заземлювач у ґрунті. Чому персонал думав, що земля не є важливою? Вони не розуміли функції землі та не навчені її обслуговуванню. Корінна причина: системою менеджменту ТОіР заземлювач будівлі не було охоплено: відсутність планування, дій, перевірок, покращень (PDCA).

Розглянутий вище сценарій показує, наскільки цінним може бути передиктивне під час проведення RCA. Фактично, коли йдеться про відмови обладнання, передиктивне ТО найчастіше може надати потрібну інформацію для RCA.

Таким чином, предиктивне ТО не тільки є частиною RCM, але й безпосередньо бере участь у RCA.

О. Тетянич