Предиктивне ТО та визначення корінних причин відмов RCA
В предыдущей статье мы говорили о том, что системное предиктивное ТО является большим достижением в области ТОиР и привносит существенное повышение уровня надежности оборудования. Но это не все. Использование предиктивного менеджмента играет ведущую роль и при определении коренных причин отказов.
В международной практике анализ первопричин отказов носит название RCA (Root cause analysis). Методов и способов проведения RCA огромное количество. Но в целом, всех их можно подвести к стандартному определению. RCA – это любой структурированный подход поиска факторов, приведших к нежелательным последствиям, с целью определить какие действия (бездействие) или условия необходимо изменить, чтобы предотвратить повторение подобных нежелательных последствий.
У лучших методов RCA есть четко определенные процессы. Но зачастую основная причина неправильно используется для описания глубины причинно-следственной цепочки, на которой может быть разумно реализовано вмешательство, чтобы предотвратить нежелательный результат. Другими словами, нам нужно вернуться только к тому событию, в котором можно идентифицировать что-то, что позволяет нам контролировать или предотвращать отказ оборудования.
В основном RCA — это сбор данных или информации. Мы используем эту информацию, чтобы решить, как предотвратить отказ или минимизировать его последствия. Предиктивное ТО – отличный метод для сбора информации. Для иллюстрации воспользуемся неисправностями подшипников. Без хорошего процесса предиктивного ТО отказы подшипников обычно перерастают в катастрофические повреждения. Повреждается не только подшипник, но и ротор, поддерживаемый подшипниками.
Коли це відбувається, буває важко побачити пошкодження підшипника та визначити причину відмови. Через надмірне нагрівання підшипник може деформуватися настільки, що стане схожим на згусток металу і шлаку. Тобто місце злочину забруднене настільки, що докази будуть втрачені.
Якщо в цьому сценарії ініціюється RCA, пошук першопричини може виявитися важким через втрачені докази. І розбір перетворюється на винятково випадкову історію з контрпродуктивними висновками.
А от якби підшипник контролювався за допомогою безперервного аналізу вібрації, відмова, що насувається, міг бути виявлений на самому початку його розвитку, а підшипник був би виведений з експлуатації до того, як виникло якесь супутнє пошкодження. Більшість підприємств навіть і не стали б проводити RCA за такого сценарію – достатньо того, що ТОіР запобігло великим втратам і вчасно все замінило.
Але припустимо, що RCA таки ініціюється (виходячи зі здорового глузду), щоб визначити причину відмови підшипника. Починаємо ставити запитання «чому» відбулася відмова. RCA переважно призначена для збору інформації. І в цьому сценарії відмови у нас є неушкоджений підшипник, що містить докази, а не сірий шматок металу та шлаку, виявлений у попередньому сценарії.
Підшипник оглянуто, на зовнішньому кільці видно електричну канавку. Підшипник, що розглядається, – це підшипник електродвигуна, а двигун заземлений на будинок. Заземлення будівлі не функціонує. Чому не працює? Персонал знав, що заземлення відключено, але його функцію важливою не вважав. До того ж ніхто не пам’ятає, хто і коли його відключив і чи перевіряв хтось взагалі заземлювач у ґрунті. Чому персонал думав, що земля не є важливою? Вони не розуміли функції землі та не навчені її обслуговуванню. Корінна причина: системою менеджменту ТОіР заземлювач будівлі не було охоплено: відсутність планування, дій, перевірок, покращень (PDCA).
Розглянутий вище сценарій показує, наскільки цінним може бути передиктивне під час проведення RCA. Фактично, коли йдеться про відмови обладнання, передиктивне ТО найчастіше може надати потрібну інформацію для RCA.
Таким чином, предиктивне ТО не тільки є частиною RCM, але й безпосередньо бере участь у RCA.
О. Тетянич
Читати також:
- Управління ремонтами.
- Загальні риси та характерні риси процедури RCM-аналізу.
- Періоди розвитку систем ТОІР.
- НОВИЙ РІВЕНЬ МЕНЕДЖМЕНТУ ВИРОБНИЧИМИ АКТИВАМИ: ІНСТРУМЕНТИ, МЕТОДИ, ПІДХОДИ
- ROI У RCM. НАСІЛЬКИ ВИГІДНО І ЧИ МОЖНА ОЦІНИТИ ПРОЕКТ ДО ВПРОВАДЖЕННЯ?
- ЗАВДАННЯ ПО МОНІТОРИНГУ СТАНУ ОБЛАДНАННЯ В RCM