Ризик-менеджмент: Гарне поняття чи стратегія ведення бізнесу. Частина 1

Сьогодні ми з вами розпочинаємо серію статей з управління ризиками організації (ризик-менеджмент). Ця тема дуже велика, тому давайте про все по порядку.

Компанії все більше уваги приділяють виявленню ризиків та управлінню ними ще до того, як вони вплинуть на бізнес. Здатність керувати ними допомагає організаціям впевненіше діяти у питаннях прийняття управлінські рішення.

Перше і найголовніше питання: «що таке ризик?». Для багатьох ризик асоціюється з такими поняттями, як обмеження, загрози, проблеми, перешкоди, катастрофи, страхи, провали тощо. Але, перш ніж ми з вами повернемося до самого визначення, зазначимо, що ризик – це не лише погрози, а й можливості. І далі ми з вами докладно це розберемо та переконаємось. Отже, ризик-це вплив невизначеності на цілі організації. Якщо чітко засвоїти це визначення, то багато страхів самі по собі відсіються і крім негативних наслідків ви зможете вже побачити фінансові, репутаційні, ресурсні та багато інших МОЖЛИВОСТІ. Щоб їх отримати, необхідно впровадження ризик-орієнтованого мислення у всі бізнес-процеси організації.

Щодня на будь-який бізнес впливає безліч факторів, які необхідно враховувати та приймати більш виважені та усвідомлені рішення. Вплив цих факторів – це завжди якась невизначеність, тобто такі події, які можуть статися чи ні.

Бажаєте отримати консультацію по навчанню чи сертифікації систем управління? Заповніть форму зв’язку!

Особливо важливо всім співробітникам прийняти, зрозуміти та запам’ятати, що управління ризиками – це не якийсь відокремлений процес, який може виконати одна людина. Зовсім немає! Управління ризиками має бути присутнім у всіх процесах, на всіх рівнях, у всіх підрозділах вашої компанії. Безумовно, має бути компетентна людина чи група/команда саме ризик-менеджерів, які займатимуться безпосередньо визначенням інструментів та методик управління ризиками, які знатимуть кількісні методи визначення ймовірності виникнення того чи іншого ризику, виконувати вимоги зовнішніх зацікавлених сторін щодо звітності, документації тощо Далі, проте, ризик-орієнтована мислення має бути впроваджено у всій компанії.

У попередніх статтях ми з вами вже розглядали поняття та відмінності між ризик-менеджментом 1 та ризиком-менеджментом 2. Незалежний експерт з управління ризиками Олексій Сидоренко не раз у своїх статтях та виступах зазначав, що особливу увагу необхідно приділяти саме ризик-менеджменту 2. Дозвольте нагадати, що ризик менеджмент 1 – це управління ризиками для зовнішніх зацікавлених сторін, а ризик-менеджмент 2 – це управління ризиками всередині компанії.
Чому так важливо у сучасних умовах приймати рішення з урахуванням ризиків? Наведемо наочний приклад: припустимо, ми плануємо бюджет довгострокового проекту і закладаємо при розрахунках курс долара, що діє на сьогоднішній день, і в цей момент якраз упускаємо безліч факторів! Звичайно можливо, що курс буде приблизно біля цієї цифри, а може значно коливатися. Саме в цьому полягає цінність ризик-менеджменту: усвідомлення розкиду можливих варіантів подій. Керують ризиками саме для розуміння того, що на нас впливає, може вплинути і що ми можемо зробити в такій ситуації, щоб не лише не розоритися, а й збільшити свої ресурси та збільшити вплив на ринку! Ознайомитися з поняттям «ризик-менеджменту», необхідності його впровадження, ризик-орієнтованого мислення, вивчити питання нормативного забезпечення процесу управління ризиками, дізнатися про психологічні аспекти управління ризиками, кількісні методи оцінки ризиків, зрозуміти особливості процесного підходу в управлінні організацією, у тому числі впровадження ризику -орієнтованого мислення в процеси прийняття рішень і багато іншого Ви можете на найближчих курсах в Академії.