Документація для ISO 9001

Документация для ISO 9001

Документація ISO 9001 – основа будь-якої системи менеджменту!

При впровадженні системи управління якістю однією з основних вимог є розробка, актуалізація та застосування документованої інформації для забезпечення функціонування процесів компанії.

Стандарт ISO 9001:2015 містить як очевидні, так і неявні вимоги до різних документів. Але, варто зазначити, що розробити та впровадити документовану інформацію – цього мало, необхідно також виконувати все те, що в ній міститься, а також реєструвати її та зберігати.

Дуже важливо, щоб документація не лише відповідала вимогам ISO 9001:2015, а й ефективно застосовувалася. При створенні системи менеджменту ми рекомендуємо Вам розробити документацію максимально простою, зрозумілою та зручною для роботи.

Які документи потрібні?

Документація СМЯ може складатися з різних типів документів. Зазвичай, вона включає: політику в галузі якості, посібник з якості, процедури, інструкції, записи і т.п.

Ієрархія СМЯ зазвичай представляється так:

  1. Посібник з якості. Цей документ перестав бути обов’язковим відповідно до вимог нової версії стандарту ISO 9001:2015. Однак, він зручний і багато компаній продовжують користуватися ним, тому ми все одно включаємо його сюди.
  2. Політика у сфері якості. Документ декларативного характеру, де чітко та ясно формулюють загальну політику компанії, спрямовану на задоволення потреб замовника та постійне покращення. З цього документа безпосередньо випливають Цілі у сфері якості. Політика також показує рівень ставлення Керівництва компанії до цінностей, що декларуються.
  3. Процедури. У цих документах визначаються правила та послідовність виконання у Вашій організації встановлених процесів. Описи процесів складають основу документації ISO 9001.
  4. Інструкції. Як інструкції можуть бути будь-які документи, що дають детальні вказівки щодо виконання будь-яких робіт усередині окремої процедури. Наприклад – посадові інструкції. Найкраще створювати інструкції у формі зображень та блок-схем для зручності користувачів.
  5. Записи. Документи, що підтверджують факт виконання дій. Наприклад, журнали реєстрації, звіти.

Як зрозуміти, що ми нічого не забули? Потрібно просто уважно вивчити стандарт. Візьміть червону ручку, фломастер, олівець та позначте документи, на які посилається стандарт – ОРГАНІЗАЦІЯ ПОВИННА….

Документация ISO 9001

ISO 9001: 2015 містить вимоги до змісту вищезгаданих документів, але стандарт не вимагає багатьох речей, наприклад:

  • не потребує певного формату чи макета;
  • посилання на кожний документ та форму не потрібно;
  • немає вимог щодо вступних параграфів до процедур;
  • і, звичайно ж, немає вимог про те, що документація має бути складною та важкою для розуміння.

Крім того, є відмінний допоміжний документ ISO/TR 10013:2001 Guidelines for quality management system documentation, який є дуже корисним при документуванні систем менеджменту. Нова версія якого ISO/DIS 10013 Quality management systems – Guidance for documented information, знаходиться в розробці і буде затверджена в недалекому майбутньому.

Пам’ятайте, документація має бути простою для розуміння і зручною для користувача. Важливість хорошої документації ISO 9001 неможливо переоцінити – це перший крок до вдосконалення процесів та операційного вдосконалення, тоді як «погана» документація може призвести до неефективності та збільшення витрат.

Якщо Ви тільки починаєте шлях впровадження та сертифікації системи менеджменту якості – ми Вам допоможемо! Академія TMS проводить навчання, на яких Ви можете детально ознайомитись з вимогами стандарту ISO 9001:2015, обговорити особливості документування процесів та вимог стандарту, логіки розробки та розвитку системи менеджменту. Важливим фактором є можливість поставити питання фахівцю з багаторічним досвідом та поспілкуватися з представниками різних підприємств під час навчання.

Читайте також:

1) ХТО ВИДАЄ СЕРТИФІКАТ ISO 9001?
2) НАВІЩО СЕРТИФІКУВАТИ ПІДПРИЄМСТВА ЗА ISO 9001?
3) ЯКИХ ПИТАНЬ ЧЕКАТИ У ХОДІ СЕРТИФІКАЦІЙНОГО АУДИТУ ЗА ISO 9001:2015?
4) СІМ ПРИНЦИПІВ МЕНЕДЖМЕНТУ ЯКОСТІ У ВИМОГАХ ISO 9001
5) ЯК ОТРИМАТИ СЕРТИФІКАТ ISO 9001?