Навіщо керувати ризиками?

Постійні зміни та розвиток сфери бізнесу вплинули на принцип підходу до управління компаніями. Тепер у компаній з’явилася нова мета – КЕРУВАТИ РИЗИКАМИ. Будь-який бізнес щодня піддається впливу ризиків, які мають бути проаналізовані для вивчення та розуміння можливих варіантів розвитку подій.

Ризик є основною причиною невизначеності у будь-якій організації. Таким чином компанії все більше уваги приділяють виявленню ризиків та управлінню ними ще до того, як вони вплинуть на бізнес. Здатність керувати ними, допомагає організаціям впевненіше діяти у питаннях прийняття управлінські рішення. Ідентифікація ризиків, з якими вони стикаються, допомагає виявити та розробити різні варіанти вирішення потенційних проблем, а також компанії отримують можливість побачити потенційні можливості, які можуть використовувати для свого розвитку.

На сьогоднішній день більшість успішних підприємств впровадили у себе системи менеджменту якості (СМЯ). Основним стандартом на СМЯ є ISO 9001:2015 «Системи менеджменту якості. Вимоги», в якому однією з вимог є застосування ризик-орієнтованого мислення.

Таким чином, компанії, які бажають ґрунтовно розібратися у питанні управління ризиками незалежно від своїх цілей (виконання вимог ISO 9001, особисті переконання тощо), можуть застосовувати ISO 31000:2018 як посібник з управління ризиками.

Спеціалісти Академії TMS, розуміючи актуальність, важливість та необхідність управління ризиками в сучасних умовах, при проведенні навчань, загострюють особливу увагу на вимогах міжнародних стандартів у галузі управління ризиками.

Що таке «ризик» і навіщо ним керувати?

Важливо розуміти, що ризик – це не лише загроза, а й можливості. Таким чином отримуємо визначення «ризику» – це вплив невизначеності на цілі. Знаючи та аналізуючи ситуації з «невизначеністю», можна вплинути на результат розвитку подій та прийняти правильне управлінське рішення.

Ризик-орієнтоване мислення – це не нове поняття, у неявному вигляді воно завжди було у міжнародних стандартах ISO. Фактично це поняття раніше називалося «запобіжні дії». Також були вимоги до прогнозування та запобігання невідповідностям та помилкам, що теж відноситься до ризик-орієнтованого мислення.

Ризик менеджмент – це інструмент прийняття усвідомлених рішень з урахуванням чинників невизначеності. Іншими словами, управління ризиками – це управління цілями (управління організацією) з урахуванням невизначеності, і чим краще ці невизначеності будуть опрацьовані, тим більш передбачувані результати будуть отримані.

Процес управління ризиками – це якийсь єдиний загальнокорпоративний процес. Насправді цих процесів може бути безліч, у закупівлі має бути свій процес управління ризиками, у бюджетуванні свій процес тощо.

Ознайомитися з поняттям «ризик-менеджменту» та ризик-орієнтованого мислення, вивчити питання нормативного забезпечення процесу управління ризиками, дізнатися психологічні аспекти управління ризиками, кількісні методи оцінки ризиків, зрозуміти особливості процесного підходу в управлінні організацією, у тому числі впровадження ризик-орієнтованого мислення у процеси прийняття рішень та багато іншого Ви можете на найближчих курсах в Академії TMS!