Стратегічне планування якості

Стратегічне планування якості є важливим процесом для будь-якої організації, незалежно від її розміру чи сфери діяльності. За допомогою цього процесу ми визначаємо чіткі цілі, а також конкретні дії для покращення якості продуктів, послуг і процесів наших компаній.
Добре виконаний стратегічний план допомагає вирівняти зусилля, визначити пріоритети ресурсів, визначити можливості для вдосконалення та забезпечити, щоб якість залишалася центральною частиною організаційної стратегії. Він також слугує для перегляду стратегій, оцінки політики та цілей якості та гарантує, що все узгоджується з коротко-, середньо- та довгостроковим баченням керівництва.
З іншого боку, недооцінка або нехтування стратегічним плануванням може спричинити значні проблеми для вашої організації, такі як недостатня цілеспрямованість, неузгодженість між співробітниками, збільшення витрат, нездатність визначити ризики, втрата конкурентоспроможності та навіть втрата сертифікації ISO 9001. Усі ці проблеми можуть призвести до різних фінансових невдач і серйозно вплинути на стабільність вашої компанії.
З цієї причини в сьогоднішній статті ми пояснимо деякі ключові аспекти сильного стратегічного плану якості та поділимося порадами щодо ефективного виконання цього процесу. Давайте зануримося!
Цікавить сертифікація за стандартами ISO?
Заповніть контактну форму!
Розуміння контексту організації
Перш за все, важливо досконало зрозуміти поточну ситуацію вашої компанії, її клієнтів і деталі її діяльності. У світі систем управління це поширена практика, відома як аналіз контексту. Тому, перш ніж занурюватися в планування, орієнтоване на якість, вам потрібно провести комплексний аналіз загального контексту!
Для цього існує кілька доступних методологій та інструментів, і ви можете вибрати той, який найкраще відповідає реальним умовам вашої компанії. Одним із настійно рекомендованих методів є аналіз PESTEL, який охоплює найважливіші фактори якісного контекстного аналізу та може бути надзвичайно корисним. У нас є чудове відео на каналі QMS, у якому пояснюється, як користуватися цим інструментом – його варто переглянути!
Завдяки цьому первинному аналізу загального контексту ви не лише глибше зрозумієте потреби вашої компанії, але й зберете цінні дані для планування якості!
Стратегічне планування якості на основі SWOT
Після аналізу загального контексту можна розпочати конкретне планування для області якості. Ефективне стратегічне планування потребує комплексного та системного підходу, який узгоджується з цілями організації. З цієї причини ми рекомендуємо використовувати SWOT аналіз!
Цей інструмент допоможе нам визначити важливі аспекти системи управління якістю (СУЯ), зосередившись на тому, що дійсно важливо: наші сильні сторони, слабкі сторони, можливості та загрози. На основі цього аналізу ми можемо окреслити дії на 2025 рік. Давайте розглянемо кожен фактор, проаналізований у SWOT.
Сильні сторони – Сильні сторони якості
Ми починаємо наше планування з визначення сильних сторін якості — тих елементів, які додають цінності компанії та допомагають досягти кращих результатів. Приклади:
- Стандартизація процесу;
- Зменшення відходів;
- Збереження знань;
- Навчання команди;
- Серед інших факторів.
Правильно визначивши ці сильні сторони, ми зможемо дослідити способи їх посилення в 2025 році або використати для досягнення стратегічних цілей нашої компанії. Подібним чином ми можемо посилити та стандартизувати найкращі практики якості в системному середовищі компанії.
Щоб досягти цього, ми створюємо дії або плани дій, які буде виконано в 2025 році, які ще більше максимізують сильні сторони, які може запропонувати якість!
Слабкі сторони – слабкі сторони якості
Незалежно від того, наскільки ефективною є наша СУЯ, завжди будуть недоліки, які можна вирішити, пом’якшити або усунути. Вони також можуть бути акцентом на новий рік. Приклади:
- Низька відданість керівництва;
- Недостатній або обмежений бюджет;
- Обмежені людські ресурси (прогалини в знаннях);
- Відсутність технології управління процесами;
- Інші критичні фактори.
За допомогою SWOT ми можемо перерахувати кілька факторів, які шкодять або зменшують результати нашої діяльності. Це дає нам змогу створювати плани дій, розподіляти ресурси або впроваджувати заходи для усунення або зменшення цих недоліків.
Наприклад, щоб усунути недолік «Відсутність технології для управління процесами», ми могли б розробити проект придбання та впровадження програмного забезпечення для управління якістю. Цей інструмент не тільки усуне недоліки, але й перетворить їх на перевагу якості в компанії, запропонувавши значну автоматизацію процесів.
Можливості – якісні можливості
Поки що ми зосереджувалися на внутрішніх факторах у наших організаціях. Тепер ми починаємо досліджувати зовнішнє середовище, починаючи з можливостей. Які зовнішні можливості ми можемо використати для підвищення якості та результатів компанії? Приклади:
- Можливість отримання нових сертифікатів управління (наприклад, ISO 45001);
- Покращена оцінка ланцюга поставок;
- Більше визнання на ринку завдяки сертифікатам;
- Інші відповідні аспекти, специфічні для вашого контексту.
На цьому етапі ми можемо створити плани дій, які реалізують ці можливості, як-от впровадження нової сертифікації системи управління, розробка проекту відображення ланцюга створення вартості або створення маркетингового плану для просування існуючих сертифікатів вашої компанії.
Загрози – якісні загрози
Декілька факторів можуть загрожувати якості — і, як наслідок, усій організації, — тому дуже важливо ретельно аналізувати ці загрози. Приклади:
- Втрата сертифікату ISO 9001;
- Недостатній бюджет для якісного обслуговування;
- Наявність лише одного сертифікату;
- Втрата довіри ринку;
- І так далі.
Хоча всі розглянуті фактори є важливими, усунення потенційних загроз у стратегічне планування якості може бути серйозним недоглядом.
Наприклад, можлива втрата сертифікації може призвести до того, що ключові клієнти припинять купувати у вашій компанії та завдадуть шкоди вашій репутації на ринку. Подібним чином відсутність певних сертифікатів може збільшити ризики — наприклад, ISO 14001 може допомогти забезпечити дотримання законів і запобігти штрафам, санкціям і юридичним проблемам.
Тому уважно оцінюйте свої загрози та розробляйте плани їх пом’якшення або усунення!

Долучайтесь до закритого Клубу “Новий Рівень”
Запрошуємо доєднатись до спільноти однодумців в нашому телеграм-каналі. На вас чекає додаткова інформація по стандартам, вебінари ті інші події від TMS Ukraine!
Створення планів дій за допомогою 5W2H
Після завершення SWOT-аналізу якості ви зрозумієте, що потрібно виконати багато дій. Наприклад, безглуздо визначати потребу в розширенні технологій вашої компанії або прагнути до нової сертифікації, не виконавши жодних дій для досягнення цього.
Саме тут стає в нагоді добре відомий метод 5W2H, щоб окреслити шляхи вирішення того, що було ідентифіковано. Хороший стратегічний план призводить до кількох планів дій. Також важливо зазначити, що не завжди буде можливо виконати дії для кожного визначеного фактора; вам потрібно буде проаналізувати та визначити пріоритети того, що принесе найбільші результати для СУЯ та компанії.
Крім того, може не бути бюджету на певні дії, наприклад наймання консультанта для впровадження ISO 14001. У цьому випадку ви можете почати з проходження курсу в цій галузі та отримання знань про СМЯ. І, звичайно, ви можете розраховувати на Академію QMS для цього — натисніть тут, щоб дізнатися про наші курси.
Стратегічне планування якості: майбутнє починається зараз!
Стратегічне планування якості – це не просто організаційна вправа, а зобов’язання перед майбутнім вашої компанії!
Він визначає пріоритети, вирівнює зусилля та перетворює виклики на можливості для зростання. Ігнорувати це — це все одно, що плисти без карти через море невизначеності; з іншого боку, підхід із серйозністю гарантує, що кожен крок веде до бажаної мети.