Управління харчовими алергенами: складно, але можливе
Продукти, що містять алергени, становлять серйозну загрозу харчовій безпеці. Незважаючи на те, що вони є нешкідливими для більшості споживачів, для деяких вони шкідливі і навіть небезпечні для життя. Останні дослідження показують, що харчова алергія серед дітей збільшилася вдвічі з 1997 до 2011 року. Ці цифри продовжують зростати як для дітей, так і для дорослих. Які найкращі практики варто застосувати для ефективного контролю харчових алергенів?
1. Розробка програми контролю. Грамотне планування – одна з найважливіших складових реалізації програми. Створіть карту алергенів, щоб зрозуміти, де знаходяться алергенні інгредієнти на виробництві і як вони переміщаються. Етап розробки нового виду продукції – це оптимальний час для планування кожного кроку процесу управління алергенами – від вибору постачальника до перехресної контамінації під час обробки та маркування.
Бажаєте отримати консультацію по навчанню чи сертифікації систем управління? Заповніть форму зв’язку!
2. Закупівля, маркування та зберігання інгредієнтів. Ваші постачальники повинні бути такими ж строгими щодо управління харчовими алергенами, як і ви. Переконайтеся, що ваші постачальники мають власну карту алергенів і документацію, що підтверджує, що товари, які ви купували, не контактували з харчовими алергенами. Крім того, пам’ятайте про алергени, визначені країною експорту, вони можуть не співпадати з алергенами України. При отриманні та зберіганні алергеновмісних інгредієнтів застосовуйте спеціальне маркування, щоб такі інгредієнти можна було легко ідентифікувати та зберігати окремо. Дуже ефективна система візуалізації. Переконайтеся, що кожна одиниця герметично закрита, оскільки навіть незначна кількість алергенів може мати негативні наслідки для споживачів.
3. Чищення як запобігання перехресному забрудненню. Людська помилка — це єдиний чинник, який визначає ризик перехресного контакту; час виробництва, рух сировини, структура білка (наприклад, порошок, рідина, паста) і навіть тип обладнання можуть змінити правила гри, коли справа стосується правильного поводження з алергенами. Виділіть окремі інструменти та обладнання, які контактуватимуть з алергеном, якщо це можливо, оскільки кожен елемент, що контактує з алергеном, має бути вимитий перед виробництвом без алергенів.
4. Навчання персоналу. Для того щоб програма управління алергенами була ефективною, весь виробничий персонал, підрядники та відвідувачі повинні знати про її значущість та розуміти вплив, який вона чинить на споживачів. Періодичне тестування та перевірка застосування цих знань гарантує цілісність вимог.
Виконання вищезгаданих пунктів вимагає значних зусиль, однак, натомість ми отримуємо повну готовність до зростання попиту на вільні від алергенів продукти для споживачів на національному та міжнародному ринках.
O.Осмаленая