Загальні риси та характерні особливості процедури RCM-аналізу
RCM-аналіз – це алгоритм прийняття рішень щодо управління відмовою обладнання. Тут важливо розуміти, що в рамках RCM розглядається кожна відмова окремо. І рішення що робити/не робити приймається виключно стосовно відмову фізичного активу, а чи не для активу загалом, зазвичай це відбувається при класичному ТОиР. Тобто, на одному взятому верстаті можуть бути застосовані різні стратегії ТОіР: якісь вузли у нас будуть схильні до щоденного огляду оператором, кільком вузлам ми призначимо корисні терміни використання і потім замінимо їх, ще пару вузлів у нас будуть моніторитися за рівнем вібрації, від обслуговування одного вузла ми повністю відмовляємось, а пристрої безпеки необхідно буде перепроектувати. Як видно з прикладу, даному верстату (активу) призначено кілька стратегій, які мають головну мету – підтримання його працездатності тому рівні, який необхідний – і називається технічне обслуговування, орієнтоване надійність.
Бажаєте отримати консультацію по навчанню чи сертифікації систем управління? Заповніть форму зв’язку!
Для аналізу RCM будь-якому користувачеві устаткування потрібно відповісти на кілька послідовних питань. Ці питання склалися завдяки багаторічним дослідженням авіаторів у проблемах ТОіР. Вони зведені до найпростіших формулювань і відточені для наземного використання.
1. Які функції обладнання та їх стандарти продуктивності у поточному виробничому контексті?
2. Яким чином необхідні функції можуть не виконуватися?
3. Що викликає кожна функціональна відмова?
4. Що відбувається при виникненні кожної відмови?
5. Яким чином кожна відмова стає значущою для нас?
6. Що можна зробити, щоб спрогнозувати чи запобігти відмові?
7. Що має бути зроблено, якщо відповідне проактивне завдання не може бути знайдено?
Це сім кроків, які допомагають дізнатися обладнання зовсім з іншого боку. Відповівши послідовно ці запитання можна усвідомлено дійти висновків, що робиться в техобслуговуванні зайве, що робиться зовсім. Стають зрозумілими й зрозумілими втрати часу технічного обслуговування, обсяги «закопуваних» ресурсів, обсяги непотрібних запасів.
Але при всій простоті RCM-аналіз – це науково-обґрунтований підхід з чітким алгоритмом процедури. У разі застосування RCM-аналізу некомпетентним фасилітатором з непідготовленою командою Ви з великою ймовірністю отримаєте зворотний ефект, коли менеджмент ТОіР стане абсолютно недієздатним інструментом на виробництві.
Ми допоможемо цього уникнути. Ми маємо все, щоб передати вам знання сучасної практики технічного обслуговування, орієнтованого на надійність. На наших курсах ви дізнаєтеся, як вибудовувати процедуру RCM-аналізу, як реалізовувати з максимальною ефективністю кожен із семи кроків, як зі 100% упевненістю впроваджувати прийняті RCM-рішення.
О.Татьянич