Дорожня карта для малих підприємств щодо відповідності вимогам сертифікації ISO 9001

Все більше компаній отримують сертифікат ISO 9001, який є загальновизнаним стандартом для системи управління якістю (QMS). Згідно з офіційним звітом ISO, понад мільйон організацій отримали стандарт у майже 170 країнах. Хіба це не величезне число? Однак це підводить нас до наступного питання. Чи малий бізнес або стартапи також мають право на цю сертифікацію міжнародного рівня? Відповідь ТАК! Малі підприємства повинні розглядати цю сертифікацію як пріоритет, оскільки вона створить для них можливості для зростання, постійно пропонуючи на ринку якісні продукти/послуги.

Якщо ви власник малого бізнесу, то ви на вірній сторінці! Ось довідник щодо вимог сертифікації малого бізнесу ISO 9001, який допоможе вам впровадити стандарт.

Посібник для малого бізнесу щодо вимог до сертифікації ISO 9001

Що врахувати?

Якщо ви хочете, щоб ваш малий бізнес отримав сертифікат, спершу вам слід розглянути кілька основних речей.

 • Придбайте або отримайте копію стандарту та уважно прочитайте його
 • Порівняйте кожну вимогу, підкреслену стандартом, із поточними процесами вашого бізнесу
 • Удосконалити процеси та систему управління, щоб забезпечити відповідність вимогам стандарту
 • Майте команду консультантів або експертів ISO, які допоможуть вам у процесі сертифікації
 • Виберіть надійний і акредитований орган сертифікації, який проведе аудит і винагородить сертифікацію

Ключові переваги

Якщо вам цікаво, чому цей стандарт управління якістю є необхідною умовою для малого бізнесу сьогодні, ось переваги, які вам потрібно знати.

 • Процеси оптимізуються та працюють ефективно
 • Зменшується кількість помилок, надмірностей, повторюваних завдань і переробок
 • Операції стають економічно ефективними
 • Ефективність призводить до швидшого надання послуг або продуктів
 • Маркетинг і впізнаваність вашого бізнесу покращуються
 • Підвищення рівня задоволеності клієнтів, що підвищує їхню лояльність до вашого бізнесу
 • Конкурентна перевага на ринку та шанси отримати можливості для міжнародної торгівлі

Таким чином, ця сертифікація якості має як внутрішні, так і зовнішні переваги. Якщо ви хочете скористатися цими перевагами для свого малого бізнесу, ось дорожня карта, як це отримати.

Покроковий посібник із сертифікації вашого бізнесу за стандартом ISO 9001

Що ж, можливо, ви ніколи не підозрювали, що найвідоміший у світі стандарт якості можна впровадити так швидко, як забажаєте, з мінімальними витратами. Ось простий посібник із 5 кроків, який допоможе вам це зробити.

Крок 1: залучення ресурсів і топ-менеджменту

Перший крок стосується підготовки. Вам потрібно визначити всі ресурси, включно з персоналом, які потребуватимуть впровадження СУЯ. На цьому етапі ви також повинні мати повноцінну підтримку з боку вищого керівництва вашої організації. Для успішної реалізації потрібна їхня відданість.

На цьому кроці вам потрібно встановити цілі вашої програми управління якістю та створити чітку політику. Відповідно встановіть обсяг вашої СУЯ. Персонал/працівники також повинні знати про свої обов’язки. Таким чином, вам потрібно вирішити програми навчання, навчальні курси тощо, необхідні для того, щоб співробітники були вправними у процедурі впровадження.

Крок 2. Оформіть всю документацію

Документування процесів і системи управління є необхідною умовою для будь-якої сертифікації ISO. Це також найскладніша і трудомістка процедура. Документи про вашу СУЯ та пов’язані процеси також повинні відповідати технічним вимогам стандарту. Таким чином, часто важко створити всі документи правильно. Тут команда консультантів візьме на себе відповідальність, якщо ви її найняли.

Найбільш важливими документами, які вам потрібно підготувати, є політика якості, цілі якості, заява про обсяг, робочі інструкції, операційні процедури, форми та карти процесів.

Крок 3: продовжуйте впровадження QMS

Настав час етапу реалізації. На цьому етапі вам потрібно представити співробітникам нові практики управління якістю. Потім ви повинні допомогти їм адаптуватися до цих практик і згодом покращити ваші робочі процеси. Таким чином, впровадження вимагає від усіх співробітників розпізнавати зміни у своїх рутинних робочих процесах і ознайомлюватися з ними.

Вам може знадобитися стимулювати працівників, щоб зробити нові практики ефективними. Тому найкраще повідомити їм про відчутні переваги СУЯ на основі ISO, такі як збільшення продажів і збільшення прибутку. Також під час впровадження працівники повинні звикнути до практики ведення документації. Записи про кожен процес або робочу процедуру повинні зберігатися, оскільки вони переглядатимуться аудиторами для підтвердження відповідності вимогам ISO.

Крок 4: Проведіть ретельний внутрішній аудит

Внутрішній аудит — це ефективний процес самоперевірки, який більшість організацій здійснюють під час сертифікації ISO. Це допомагає їм переконатися, що система управління добре впроваджена та працює належним чином.

Якщо ви найняли консультантів, вони можуть без проблем виконати процес внутрішнього аудиту за вас. Під час аудиту вони спостерігатимуть за всіма вашими процесами, СУЯ та записами, щоб переконатися, що все відповідає вимогам стандарту. Крім того, вони опитають кількох співробітників, щоб перевірити їх адаптацію до QMS.

Після проведення аудиту вони нададуть звіт із зазначенням усіх помічених невідповідностей. Вони нададуть пропозиції/коригувальні дії для швидкого вирішення кожного з них.

Крок 5. Отримайте сертифікат від реєстратора

Вам потрібно вибрати реєстратора, який буде незалежним органом, що надаватиме бізнесам сертифікати ISO. Вони проводили б сертифікаційну оцінку або аудит. Таким чином, підготуйте своїх співробітників до співпраці з аудиторами та чесно відповідайте їм під час співбесід. Після того, як вони оцінять вашу систему управління якістю, процеси, записи та перевірять співробітників, вони підтвердять статус вашої відповідності. Згодом вони вирішать, чи буде ваш бізнес сертифікований.

Якщо ви правильно впровадили СУЯ та усунули будь-які невідповідності, виявлені під час внутрішнього аудиту, хвилюватися нема про що. Ви успішно пройдете сертифікаційний аудит і отримаєте сертифікат терміном дії 3 роки.

Висновок

Більшість малих підприємств вважають сертифікацію за стандартом ISO важким і дорогим процесом. Однак це неправда, коли ви добре знаєте кроки та отримуєте належну підтримку. Наведений вище посібник щодо вимог до сертифікації малого бізнесу ISO 9001 представив чітку дорожню карту для власників малого бізнесу. Отже, що вам потрібно далі, це команда професійних консультантів ISO, які зможуть зробити цю 5-етапну процедуру максимально простою та економічно ефективною для вас.