Елементи ефективної системи менеджменту якості

 1. Що таке система менеджменту якості?
 2. Елементи ефективної системи менеджменту якості
  1. Керівники
  2. Активатори
  3. Результати
 3. Які є різні типи систем менеджменту якості?
 4. Переваги використання системи менеджменту якості?

Більшість підприємств складається з кількох складних процесів і етапів, необхідних для ефективного функціонування компанії. З такою кількістю виснажливих завдань підтримувати однаковість і якість серед них часто буває досить складно. Саме тут включення одного з різних типів системи менеджменту якості може бути дуже корисним.

Що таке система менеджменту якості?

Система менеджменту якості (СУЯ) — це задокументована система, яка визначає політику, процедури, процеси, функції тощо, яких підприємство має дотримуватися, щоб підтримувати ефективне функціонування. Ці системи охоплюють різноманітні деталі, починаючи від етапів виконання виробничих функцій і закінчуючи контактами з клієнтами.

СУЯ розроблено для підвищення ефективності компанії шляхом створення чітких вказівок щодо того, як надавати високоякісні продукти/послуги з мінімальними витратами та максимальним задоволенням клієнтів. 

Однак, оскільки ці системи часто досить складні, не існує «ідеальної» СУЯ для всіх організацій. Таким чином, існують різні системи менеджменту якості, і зазвичай вони складаються з кількох елементів. 

Давайте розберемося з деякими функціями, з яких складається СУЯ.

Елементи ефективної системи менеджменту якості

Виходячи з функцій СУЯ, вона повинна мати різноманітні компоненти, які можуть зробити завдання управління набагато доступнішими. Оскільки СУЯ орієнтована на підвищення ефективності компанії, наявність елементів, що складаються з мети, місії компанії, чітких вказівок, заходів після роботи тощо, допоможе створити комплексну систему.

У більш визначеному сенсі елементи можна розділити на три секції, які є рушійними силами, чинниками та результатами:

Керівники

Рушії складаються з факторів, які створюють основні функції бізнесу та необхідні для його функціонування. Деякі з основних рушійних сил компанії:

 • Цілі якості
 • Бізнес-процеси
 • Визначені цілі

Активатори

Слідуючи за керівниками, стимулятором є фактори, які дозволяють основним функціям працювати на досягнення результатів і відповідно вдосконалюватися. Наприклад:

 • Аудити та огляди
 • Покращення на основі аналітики

Результати

Остаточним і найважливішим етапом більшості типів систем менеджменту якості є результати. Це ті цілі, яких фірма бажає досягти в результаті свого функціонування, і часто складаються із спільної мети. Це є:

 • Задоволеності клієнтів 
 • Надання високоякісних продуктів/послуг

Подібним чином система менеджменту якості складається з Керівництва з якості, яке визначає, як компанія повинна виконувати всі вищезазначені процеси та елементи. Нижче наведено деякі фактори, які є важливими для Керівництва з якості:

 • Процеси з детальними поясненнями
 • Необхідна сировина та ресурси
 • Кінцевий продукт/послуга , яка має бути виготовлена/надана
 • Метод внесення змін і вдосконалення
 • Рекомендації щодо аудитів для визначення помилок і процесів
 • Основна політика забезпечення якості
 • Аналітика для операцій і як її можна використовувати для оцінки функцій

Які є різні типи систем менеджменту якості?

Через відмінності в різних видах бізнесу та їх цілях існує також кілька типів систем менеджменту якості, розроблених для них. Тому, приймаючи рішення про СУЯ або створюючи її для своєї фірми, ви повинні використовувати правильну систему менеджменту якості, щоб гарантувати, що стандарти та правила застосовуються до вашого бізнесу.

Одним із найпоширеніших стандартів є ISO 9001. Це набір стандартів, які компанія може використовувати для створення індивідуальної системи менеджменту, адаптованої до конкретного бізнесу. 

ISO 9001 спрямований на покращення комунікацій на всіх етапах бізнесу від початку до кінця, щоб забезпечити максимальне задоволення клієнтів.

Окрім ISO 9001, існують інші типи систем управління якістю, орієнтовані на конкретні типи бізнесу та процеси. Деякі яскраві приклади:

ISO 14001 – Це стандарт призначений для використання в системі екологічного менеджменту (EMS).

ISO 45001 –Складається з політик, процесів, інструкцій і правил охорони здоров’я та безпеки в системі менеджменту охороною праці.

ISO 50001 – ее міжнародний стандарт, спрямований на забезпечення організацій основою для покращення використання та споживання енергії. 

ISO 22000 Стандарт встановлює вимоги до систем менеджменту безпечності харчових продуктів.

Переваги використання системи менеджменту якості?

Впровадження ефективної системи менеджменту якості в будь-який бізнес має багато переваг. Деякі з них:

 • Ставить чіткі інструкції для навчання
 • Робить аудит набагато оптимізованішим
 • Зменшує ймовірність помилок
 • Покращує рівномірність процесів
 • Полегшує вимірювання зростання за допомогою аналітики

Впровадження системи менеджменту якості (QMS) у будь-який бізнес може допомогти підвищити ефективність роботи та призвести до загальної однорідності та зростанню. При цьому існує багато типів систем менеджменту якості, і кожна з них складається з різних елементів, необхідних для ефективного функціонування.