Навіщо потрібні стандарти для організацій?
Сучасний глобалізований світ не може існувати без стандартів, які підтримують співпрацю, торгівлю, охорону здоров’я, безпеку та економічне зростання тощо. Насправді стандарти існують майже у всіх аспектах сучасного життя. Вони варіюються від стандартів в інформаційно-комунікаційних технологіях, які забезпечують взаємодію різноманітних компонентів, до стандартів якості продуктів або послуг, а також базових сфер, починаючи від гармонізації міжнародних систем бухгалтерського обліку до управління соціальними та екологічними показниками організацій.
Стандарти мають величезний вплив на повсякденне життя. Вони відіграють ключову роль у середовищі, де організація має бути найкращою для досягнення успіху. Вони являють собою документи відкритого доступу, за використання яких не стягується плата чи ліцензійна плата, окрім вартості їх придбання.
Розвиток стандартизації як інженерної діяльності розпочав Елі Вітні, який у 1793 році винайшов бавовноочисну машину для відділення бавовняних волокон від їх насіння. Пізніше Вітні запровадив виробництво змінних компонентів для виготовлення зброї. Стандартизація гвинтових різьб сером Джозефом Вітвортом датується 1841 роком. Інші приклади ранньої стандартизації можна знайти на початку розвитку залізничної промисловості, як встановлення стандартної ширини між двома рейками на залізничній колії, виготовлення залізниці. муфти, пневматичні гальма та система сигналізації вимагали підвищення рівня стандартизованої роботи.
Але головний поштовх до розвитку стандартів прийшов на рубежі 20-го століття, коли було засновано велику кількість національних організацій стандартизації, включаючи організації, які сьогодні відомі як Британський інститут стандартів (BSI) і Американський національний інститут стандартів (ANSI). ). Їхня мета полягала у створенні наборів правил для проектування промислової продукції, щоб організації могли виробляти товари, порівнювані за ключовими аспектами. Стандартизація продуктів і послуг значно зросла протягом 20-го століття і посилилася до його кінця в нещодавно дерегульованих галузях, таких як телекомунікації. У другій половині 20 століття велика увага приділялася міжнародним стандартам. Міжнародна організація зі стандартизації (ISO), яка була заснована в 1947 році, керує великим портфоліо стандартів і досягла особливого успіху в стандартизації процесів управління якістю (ISO 9001), екологічних систем (ISO 14001), управління ризиками (ISO 31000), а нещодавно також соціальної відповідальності (ISO 26000). Ці надзвичайно успішні ініціативи ISO вплинули на два ключові елементи організацій, а саме (i) організаційні структури та (ii) адміністративні процедури. Крім того, кілька організацій громадянського суспільства нещодавно з’явилися як організації стандартизації. Ці надзвичайно успішні ініціативи ISO вплинули на два ключові елементи організацій, а саме (i) організаційні структури та (ii) адміністративні процедури. Крім того, кілька організацій громадянського суспільства нещодавно з’явилися як організації стандартизації. Ці надзвичайно успішні ініціативи ISO вплинули на два ключові елементи організацій, а саме (i) організаційні структури та (ii) адміністративні процедури. Крім того, кілька організацій громадянського суспільства нещодавно з’явилися як організації стандартизації.
Стандарти відіграють важливу, але часто забуту роль у сприянні та регулюванні промисловості та торгівлі. Неможливо переоцінити важливість стандартів для сформованих ринків продуктів і послуг, а також для розвитку продукції та ринку. Стандарти відіграли важливу роль у розвитку сучасних технологічно розвинутих суспільств. Незважаючи на те, що стандарти є основою для всієї промислової та комерційної діяльності, стандарти не визначають, як розробляються та виготовляються продукти, хоча вони можуть диктувати вимоги щодо безпеки продукту через їх включення до нормативних актів. Стандарти отримують свою легітимність через добровільний і консенсусний характер процесу їх розробки. Більше за все, стандарти забезпечують корисність. Якщо хтось використовує стандарт, це тому, що він забезпечує надійний, хоча і не обов’язково єдиний або найкращий,
Існують три типи документальних стандартів.
- Офіційні стандарти – ці стандарти публікуються національними організаціями стандартизації, регіональними організаціями стандартизації (наприклад, CEN, CENELEC тощо) та міжнародними організаціями стандартизації (наприклад ISO, IEC тощо). Існує близько 160 національних організацій стандартизації, які є членами ISO (Міжнародної організації зі стандартизації).
- Неофіційні стандарти – ці стандарти створені SDO (організаціями з розробки стандартів), такими як ASTM, ASME, IEEE та SAE тощо.
- Приватні стандарти – це стандарти, розроблені організацією або торговою асоціацією.
Стандарт — це специфікація, затверджена організацією, визнана на національному, регіональному чи міжнародному рівні та доступна громадськості. Розробка стандартів базується на добровільній роботі через офіційний процес розробки, перегляду та ратифікації. Розробка тексту стандарту відбувається шляхом консенсусу залучених сторін, а ратифікація підлягає голосуванню на національному та міжнародному рівнях. Розробка повного стандарту займає щонайменше 3 роки, хоча корисні результати часто стають задовго до остаточної дати ратифікації.
Стандарти – це спосіб спілкування – свого роду спільна мова – у формі технічної специфікації. Вони є продуктом співпраці між промисловістю, користувачами, споживачами, державними органами та іншими зацікавленими сторонами, якими керують переважно національні організації зі стандартизації за підтримки та залучення зацікавлених сторін стандартизації. Очікується, що стандарти відповідатимуть очікуванням як учасників ринку, так і органів державної влади в контексті світу та суспільства, що швидко змінюється.
Термін «стандарт» може стосуватися багатьох різних речей. Це відображає той факт, що стандарти застосовуються до широкого спектру областей, починаючи від розміру паперу і закінчуючи технологіями інтерфейсу в телекомунікаційних мережах. Різноманітне використання терміна «стандарт» призводить до наступних трьох визначальних характеристик стандартів.
- По-перше, стандарт можна визначити як певний тип правила. Характерно, що ISO визначає стандарт як «документ, встановлений консенсусом і схвалений визнаним органом, який забезпечує загальне та багаторазове використання, правила, інструкції або характеристики для діяльності або її результатів, спрямованих на досягнення оптимального ступеня порядку в даному контексті». Оснований на правилах характер стандартів робить їх важливими інструментами для регулювання індивідуальної та колективної поведінки та досягнення соціального порядку.
- По-друге, формально стандарти є добровільними для потенційних користувачів. Організації зі стандартизації не мають доступу або будь-яких повноважень для забезпечення прийняття стандарту. Рішення відповідати чи ні залишається за потенційними користувачами. Повноваження щодо регулювання стандартів покладено на державні органи. Оскільки стандарти є добровільними за своєю природою, їх недотримання не тягне за собою юридичних санкцій. Однак невідповідність вимогам може призвести до ринкових санкцій, а ринкові сили можуть змусити організації дотримуватися певних стандартів.
- По-третє, правила, виражені стандартами, призначені для загального використання. Стандарти містять правила, які можуть прийняти користувачі різної природи. Хоча групи організацій, наприклад галузеві асоціації, час від часу встановлюють стандарти виключно для власної діяльності, більшість стандартів в основному призначені для більш широкого використання поза організаціями стандартизації. У цьому сенсі стандарти визначають нормативні правила.
Базуючись на трьох характеристиках, стандарт може бути визначений як правило для загального та добровільного використання, прийняте однією чи кількома людьми чи організаціями. Це документ, схвалений визнаним органом, який містить для загального та багаторазового використання правила, інструкції чи характеристики для продуктів або пов’язаних процесів і методів виробництва.
Як правило, стандарти є добровільними для використання, однак інколи на стандарти посилається національне чи регіональне законодавство, що на практиці робить їх обов’язковими. Стандарти також можуть стати обов’язковими, якщо вони є частиною контракту між сторонами або якщо організація оголошує, що її продукт відповідає вимогам добровільного стандарту.
Стандарти допомагають організації краще спілкуватися та зменшують можливість плутанини в усьому ланцюжку постачання в зоні її діяльності. Робота за стандартами допомагає підвищити довіру інвесторів, клієнтів і партнерів.
Стандарти щодня використовуються організаціями, виробниками, державними органами та іншими користувачами як інструмент для управління життєво важливими питаннями, такими як торгівля, регулювання, якість, здоров’я та безпека, нові технології, енергоефективність, вплив на навколишнє середовище, а також зв’язок та сумісність тощо .
Стандарти є глобальною мовою для продуктів, а також технологій. Вони пропонують визнані рішення для комерційних угод, оскільки вони сприяють (i) зміцненню довіри між клієнтами та постачальниками, (ii) забезпеченню сумісності та якості та (iii) зменшенню бар’єрів у торгівлі, (iv) сприянню взаємодії продуктів, систем і послуг , (v) сприяти загальному технічному розумінню та (vi) підтримувати технічну інтеграцію та захист споживача.
Стандарти — це документи, розроблені консенсусом і затверджені визнаною установою. Вони вказують правила, вказівки або властивості для загального або періодичного використання, що стосуються діяльності або її продуктів. Їх кінцевою метою є досягнення максимально можливого ступеня порядку в конкретному контексті.
Характеристики стандарту можуть дати гарне розуміння природи стандарту. Нижче наведено характеристики, які забезпечують значення стандартів.
- Вони є добровільними та керованими ринком, що означає, що кожна зацікавлена сторона може брати участь у розробці стандарту та надавати коментарі, коли стандарт виноситься на громадське обговорення. Рішення розробити нові стандарти обумовлено потребами/запитами ринку.
- Вони ґрунтуються на консенсусі, що означає, що всі стандарти підлягають діалогу з метою встановлення загальної згоди, яка характеризується відсутністю постійного спротиву суттєвим питанням з боку будь-якої важливої частини відповідних інтересів і процесом, який передбачає прагнення взяти до уваги погляди усіх зацікавлених сторін і узгодити будь-які суперечливі аргументи. Після цього стандарт проходить офіційну процедуру голосування для його затвердження.
- Вони затверджені визнаною організацією, що означає, що визнана організація стандартизації, яка може бути міжнародною або національною організацією стандартизації, схвалила документ і що документ пройшов необхідні процедури, громадські консультації тощо.
Стандарти створюють ясність щодо властивостей продукту і, таким чином, сприяють стриманню суперечок щодо якості продуктів. Вони визначають сучасний стан справ на момент їх публікації. Вони включають такі функції, як запропоновані властивості, процедури тестування, вимоги безпеки або розміри. Вони є однозначними та визнаними технічними нормами, тому посилання на них в угодах забезпечує юридичну недоторканність. Крім того, оскільки стандарти визначають інтерфейси та вимоги до сумісності, вони стають допоміжним у маркетингу продуктів. Організації, які нехтують стандартами, можуть швидко відстати від своїх конкурентів.
Стандарти можуть виконувати будь-яке з наступних чотирьох завдань (рис. 1).
- Функціональна сумісність/сумісність – наприклад, гайки та болти, різьблення, залізничні колії, електричні вилки та розетки тощо.
- Якість – ці стандарти забезпечують відповідність цілям або безпеку. Інші приклади стандартів якості включають стандарти управління, такі як «система управління якістю».
- Скорочення різноманітності/оптимізація – такі стандарти призводять до масового виробництва та зниження цін, оскільки ці стандарти визначають розміри продуктів.
- Інформація/вимірювання – такі стандарти описують методи тестування та вимірювання для опису, кількісного визначення та оцінки атрибутів продукту, таких як матеріали, процеси та функції.
Рис 1 Чотири завдання стандартів
Стандарти зазвичай містять як нормативні, так і інформаційні елементи. Нормативні елементи – це ті частини стандарту, яких необхідно дотримуватися, щоб продемонструвати відповідність стандарту. Нормативні елементи позначаються вживанням слова «повинен». Інформаційні елементи в стандартах надають роз’яснення або додаткову інформацію і зазвичай містяться в «Примітках і додатках». Інформативні елементи не можуть містити вимоги (тобто слова «повинен»).
Стандарти відіграють вирішальну роль у (i) забезпеченні безпеки, якості та надійності продуктів, процесів і послуг, (ii) ефективному виробництві, (iii) зниженні витрат через конкуренцію та (iv) підтримці регулювання. Забезпечуючи міст, який з’єднує дослідження з промисловістю, стандарти однаково цінні як інструмент для просування інновацій і комерціалізації через (i) поширення нових ідей і належної практики, (ii) перевірку нових інструментів і методів вимірювання, і (iii) впровадження нових процесів і процедур.
Застосування стандартів забезпечує конкурентні переваги організації. Переваги призводять до (i) вищої ефективності та нижчих витрат під час виробництва через легкість проектування, закупівель, виробництва, якості та впровадження технологій, (ii) підвищеної безпеки продукту, а також безпеки на робочому місці, (iii) меншого ризику відповідальності за продукт , (iv) легший доступ до ринку, (v) більше довіри з боку клієнтів завдяки дотриманню якості та мінімальних стандартів, і (vi) менш складні переговори щодо контракту.
Успішні організації використовують стандартизацію як стратегічний інструмент для забезпечення товарності своєї продукції.
Стандарти можуть застаріти з багатьох причин, переважно через технологічний прогрес. Часто нові технології та дослідження призводять до розробки нових стандартів на заміну старим. Однак є стандарти, які застаріли, але все ще широко використовуються в суспільстві та організаціях.
Організації використовують стандарти для багатьох цілей, і різні типи стандартів задовольняють різні потреби. Стандарти стосуються створення мови торгівлі та узгодження вимог, яким має відповідати продукт, послуга чи процес. Вони є бізнес-інструментом для спілкування між постачальником і постачальником і є незамінними в глобальних ланцюжках створення вартості сучасності. Вони також допомагають забезпечити безпеку продуктів, матеріалів і конструкцій, щоб користувачі могли бути впевнені, що будинки, мости, машини, електроприлади тощо безпечні для використання.
Стандарти зазвичай класифікують на основі кількох методів. Один із методів класифікує стандарти як (i) технічні стандарти та (ii) нетехнічні стандарти. Технічні стандарти, також відомі як стандарти «сумісності» або «інтерфейсу», загалом спрямовані на забезпечення сумісності та взаємодії між компонентами технологічної системи. Технічні стандарти впливають на технологічний розвиток, зменшуючи різноманіття (наприклад, продуктів) і таким чином обмежуючи вибір, доступний для споживачів. Навпаки, нетехнічні стандарти мають фрагментарну природу встановлення стандартів, що призводить до співіснування кількох стандартів. Нетехнічні стандарти зустрічаються в різних областях, таких як контроль якості, соціальне та екологічне управління, фінансова та нефінансова звітність,
Інша класифікація стандартів класифікує їх як (i) стандарти процесу та (ii) стандарти результатів. Деякі стандарти регулюють процеси всередині та між організаціями (наприклад, процеси безпеки) без попереднього визначення будь-яких конкретних результатів. Як приклад, ISO 9001 не вимірює безпосередньо якість продукції чи послуг, але визначає процеси управління, які мають забезпечити найвищу якість. Ці стандарти є стандартами процесу. Вимоги стандартів результатів передбачають, що користувачі мають забезпечити певний результат. Ці стандарти вимагають наявності результатів, які можна чітко визначити та виміряти. Стандарти результатів іноді вважаються кращими, оскільки вони справляються зі зростаючою складністю та динамічною природою організацій та їх середовища.
Існує велика кількість міжнародних та національних стандартів, опублікованих міжнародними та національними організаціями стандартизації по всьому світу. Стандарти охоплюють широкий спектр предметів. Існують різні типи стандартів для різних типів завдань. Ці стандарти служать різним цілям. Ці стандарти можна розділити на такі категорії.
- Термінологічні стандарти – ці стандарти використовуються для створення спільної мови та особливо використовуються в нових інноваційних сферах, де необхідність встановити ясність щодо термінів і визначень є необхідністю. Прикладами є стандарти для систем розмірів і символів.
- Стандарти сумісності – вони використовуються для того, щоб різні частини або вироби підходили один до одного, наприклад, вилка, що вставляється в розетку, гайки та болти, що відповідають різьбі тощо. Зазвичай це стандарти, що визначають вимоги до розміру та конструкції. Прикладом із повсякденного життя є розмір паперу A4, який дає змогу розробляти різноманітні продукти, такі як швидкозшивачі, папки, принтери тощо, без необхідності виготовляти нескінченну кількість розмірів. Отже, цей тип стандартів зменшує варіацію. Це означає, що споживачі можуть бути більш впевнені, що речі підходять один одному, незважаючи на те, що вони виробляються різними організаціями, а для організацій це означає, що вони можуть обмежити кількість моделей і тим самим зменшити свої витрати.
- Стандарти продуктивності – ці стандарти визначають вимоги до роботи, якості, безпеки або інших параметрів, таких як міцність на розрив, енергетичні характеристики, безпека, ергономіка або шум тощо. Це означає, що стандарти забезпечують мінімальний рівень продуктивності. Вони сприяють формуванню рівня довіри користувачів, оскільки користувачі впевнені, що продукт відповідає необхідному рівню безпеки або якості, а отже, забезпечує очікувану продуктивність, коли його вводять у використання. Виробники продукту також отримують вигоду, оскільки, відповідаючи вимогам чітко визначених стандартів, вони можуть претендувати на доступ до ринку для продукції. Таким чином, стандарти створюють рівні умови для гри, що також полегшує закріплення на ринку малим і середнім підприємствам.
- Стандарти вимірювань і випробувань – ці стандарти забезпечують стандартизовані методи вимірювання і, отже, дають змогу перевіряти продукцію єдиним способом і забезпечувати довіру до продукції. Стандарти вимірювання та випробування дозволяють виробникам продемонструвати та задокументувати якість продукту чи послуги, а також вони можуть допомогти забезпечити достатній рівень інформації для покупців. Таким чином стандарти вимірювання та тестування використовуються для зменшення ризиків і операційних витрат. Крім того, стандарти вимірювань дозволяють порівнювати вимірювання. Стандарти вимірювань і випробувань гарантують, що продукти забезпечують узгоджені результати випробувань під час випробувань на різному випробувальному обладнанні в різних місцях.
- Стандарти управління – ці стандарти є інструментом для організацій, щоб ефективно керувати своїми зусиллями щодо вдосконалення щодо різноманітних параметрів, таких як якість, екологічні аспекти, енергоспоживання, робоче середовище, інформаційна безпека, гігієна та безпека праці тощо. Стандарти управління надають засоби до систематичного планування та подальших дій і, отже, для покращення ефективності та якості, а також для зниження витрат тощо. Організації також використовують сертифікацію за цими стандартами в маркетингових цілях та для підвищення іміджу організації. Низка великих організацій прийняли цей підхід до управління якістю протягом усього ланцюжка створення вартості, систематично вимагаючи від усіх постачальників/субпідрядників впровадження стандартів управління якістю.
- Стандарти на продукцію – ці стандарти містять технічні характеристики продукції разом із застосовними допусками. Ці стандарти також передбачають процедури відбору зразків, метод випробування продукції та випробувальне обладнання, яке буде використовуватися для випробування продукції.
- Основні стандарти – це основні стандарти, які однаково використовуються в кожному стандарті, наприклад одиниці СІ (міжнародна система одиниць) тощо.
Переваги стандартів
За самим визначенням стандарти спрямовані на досягнення загальної економії. Вони приносять користь різним верствам суспільства. Нижче наведено деякі з переваг стандартизації.
- Для виробничих організацій стандарти раціоналізують виробничий процес. Вони усувають або зменшують марнотратний матеріал або робочу силу. Вони сприяють зменшенню запасів як сировини, так і готової продукції. Стандарти також сприяють здешевленню виробництва.
- Для клієнтів стандарти гарантують якість придбаних товарів і отриманих послуг. Вони сприяють забезпеченню кращого співвідношення ціни та якості. Вони також зручні для вирішення суперечок, якщо такі є, з постачальниками.
- Для комерційних організацій стандарти забезпечують дієву основу для прийняття або відхилення товарів або непрямих суперечок, якщо такі є. Вони допомагають мінімізувати затримки, листування тощо, що виникають через неточну або неповну специфікацію матеріалів чи продуктів.
- Для технологів стандарти забезпечують відправні точки для досліджень і розробок для подальшого вдосконалення товарів і послуг.
Оскільки стандарти забезпечують знання та найкращі практики, організації відчувають, що дотримання стандартів призводить до покращення продуктів і послуг, підвищення рівня продуктивності організації та більш ефективних і ефективних процесів. Таким чином, стандарти позитивно впливають на продуктивність організацій.
Подальші стандарти мають низку позитивних ефектів щодо якості, сумісності, безпеки, навколишнього середовища тощо. Виключно сприяючи створенню більш безпечних продуктів, стандарти відіграють роль у запобіганні значної кількості нещасних випадків і, таким чином, економлять суспільству значну суму грошей.