Новий рівень управління виробничими активами: інструменти, методи, підходи

Менеджменту виробничими активами дедалі більше приділяється увага з боку великого та середнього бізнесу. І це не дивно. Адже від того, наскільки обладнання надійне, наскільки швидко воно виробляє продукцію, скільки воно допускає шлюбу, залежить не тільки прибуток підприємства, а й його життєздатність у принципі. У світі практично немає галузей, де щільна конкуренція залишала б простір для помилок та неефективного менеджменту.

Враховуючи, що процес управління ремонтом та технічним обслуговуванням обладнання є чи не наймолодшим із усіх існуючих менеджментів, тендітних місць та вразливих точок у ньому достатньо. І справді, ті підприємства, які знаходяться на шляху реалізація проактивних систем ТОіР, мають значні переваги перед конкурентами як у ціноутворенні, так і в якісних характеристиках продукції, що постачається, або послуг, що надаються.

Методик для постійного покращення систем керування виробничими активами досить багато. У міжнародному нормативному полі видано та успішно застосовуються стандарти серії ISO 55000:2014 «Управління активами». Ядром та основою ISO 55000:2014 є цикл PDCA та аналіз ризиків відмов виробничого обладнання та тих наслідків, до яких може це призвести.

Також широку практику здобула методологія управління відмовими обладнання RCM (Reliability-Centered Maintenance – технічне обслуговування, орієнтоване на надійність). Промислові об’єкти, на яких ТОіР реалізовано відповідно до RCM, показують зниження фінансових витрат на 20% вже протягом 3 місяців. Це досягається завдяки тому, що рішення ремонтувати актив чи ні розглядається з погляду того, що нам потрібно, щоб він робив, а не з точки зору того, що він може робити. Крім цього, на об’єктах з RCM на 1500% знижуються ймовірність травматизму та екологічних інцидентів.

RCM набула широкого застосування в автомобілебудуванні, цивільній авіації, військовому секторі, агропромисловій галузі, фармацевтичному бізнесі, харчовій промисловості та металургії. Суспільство Автомобільних Інженерів (SAE) вже понад 15 років успішно вдосконалює процедуру з технічного обслуговування та ремонту обладнання JA 1012-2011 A Guide To The Reliability-Centered Maintenance (RCM) Standard, демонструючи еталонний підхід.

Ще одним інструментом для впровадження проактивних практик ТОіР є японський інструмент ТРМ (Total Productive Maintenance «загальне ефективне технічне обслуговування»). Завдяки філософії ТРМ можна в короткий термін досягти кардинального поліпшення у виробничій культурі будь-якого підприємства. При цьому, ви гарантовано отримаєте близьку до 100% залученість та зацікавленість всього персоналу щодо догляду за виробничими активами.

Не варто також недооцінювати та упускати такий корисний інструмент, як метрики KPI процесів ТОіР. Від правильності їх постановки, стабільного збору інформації, бенчмаркетингу залежить правильність прийняття рішень щодо управління людьми, запасами, процесами технічного обслуговування та ремонту активів.

Незалежно, який шлях чи інструмент ви виберете для підвищення надійності та стабільності свого бізнесу, у нашій компанії є досвідчені фахівці та науково-методична база, щоб прискорити досягнення поставлених цілей. Разом ми обов’язково знайдемо потрібні стратегії та зможемо побудувати конкурентоспроможну систему ТОіР для раціонального та розумного управління виробничими активами.

О.Татьянич