ISO 50001 — Система енергетичного менеджменту
Провідний аудитор ISO 50001 TMS Ukraine
В. Г. Постол
Що таке ISO 50001 – Енергоменеджмент?
ISO 50001 – це міжнародний стандарт системи енергетичного менеджменту. ISO 50001 підтримує організації різних секторів у більш ефективному використанні енергії за допомогою розробки систем енергетичного менеджменту (EnMS). Які ж основні причини розробки та впровадження цього стандарту?
Вони такі:
Виснаженість природних ресурсів
На сьогоднішній день особливо гостро постає питання обмеженості енергоресурсів, яке тією чи іншою мірою торкається всіх країн світу і стає глобальною проблемою.
Висока енергоємність продукції
Ця проблема в свою чергу тягне за собою низку наслідків, таких як зниження ефективності економіки, випуск неконкурентоспроможної продукції, зниження обсягу реалізації на світових і внутрішніх ринках, збільшення витрат на експорт, закриття малоефективних підприємств та ін.
Забруднення навколишнього середовища
Належить до основних причин підвищення енергозбереження, зокрема, гази, що виділяються в атмосферу при спалюванні викопного вуглеводневого палива, здатні викликати парниковий ефект.
Використання системи енергоменеджменту дозволяє вирішувати ці проблеми. Нижче наведено історію виникнення цього стандарту. На сьогоднішній день актуальною версією є версія 2018 року.
Дослідження ISO у 2018 році показали такі результати щодо загальної кількості сертифікатів у світі.
Переваги ISO 50001 сертифікації?
Впровадження енергоефективності допомагає організаціям економити кошти, а також ресурси та сприяє зниженню рівня кліматичних змін.
Поточна ситуація | Ситуація із СЕМ за ISO 50001 |
Ми займаємося аналізом енергоспоживання час від часу або за негативних результатів виробництва | Будуть розроблені документи, що регламентують процес планування, обліку, моніторингу та обліку енергоресурсів |
За перевитрату енергоресурсів несе відповідальність Головний енергетик або Управління Головного енергетика | 20% втрат енергоресурсів залежить від УГЕ, решта – від технології. Створюється Комітет з енергоефективності за участю різних відділів та служб. До існуючих стандартів підприємства вносяться доповнення, створюються цехові комісії. |
При плануванні заходів з модернізації виробництва часто не враховуються або взагалі не розглядаються аспекти енергоефективності (якщо це безпосередньо не пов’язано з енергетичним обладнанням). | До стандартів із проектування та розробки, закупівлі вносяться доповнення про обов’язковий облік енергоаспектів. |
Заходи щодо зниження енергоспоживання фокусуються на окремих аспектах та елементах, що впливають на енергоефективність. | Енергоефективність – це перелік факторів, що впливають на зниження енергоспоживання. Тільки аналіз усіх їх має дати однозначну відповідь про найефективніший захід |
Нам пропонують порівняти рівень енергоспоживання в порівнянні з аналогічними підприємствами в абсолютних величинах. | Нам пропонують порівняти рівень енергоспоживання в порівнянні з аналогічними підприємствами в абсолютних величинах. |
Основна причина високого рівня енергоспоживання – відсутність грошей на модернізацію | 10-15% зниження енергоспоживання досягається за рахунок організаційних заходів |
Область застосування стандарту ISO 50001?
Область застосування цього стандарту, з погляду типових правил, така сама, як і інших стандартів – на наш розсуд. Ми можемо розпочати розробку та впровадження Системи енергетичного менеджменту з окремо взятої дільниці, підрозділу, території тощо і надалі, за необхідності, поширити цю дію на інше. Але однією з основних умов успішності реалізації даного проекту є КОМПЛЕКСНІСТЬ підходу та вирішення задачі.
ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ?
Уявіть, ми зібралися побудувати НАЙБІЛЬШ енергоефективний будинок – БУДИНОК своєї мрії. Ми купуємо:
- найбільш енергоефективна цегла;
- найенергоефективніші плити перекриття;
- найенергоефективніші двері, вікна;
- саму енергоефективну плитку, шпалери;
- навіть проводку купили, яка не гріється;
- АЛЕ – вирішили заощадити на вентиляції;
І ЩО МИ МАЄМО В РЕЗУЛЬТАТІ?
НА НАШОМУ ПРОЕКТІ «ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИЙ БУДИНОК – БУДИНОК МОЄЇ МРІЇ» можна ставити КРЕСТИК
Тому що ми змушені будемо відчиняти вікно для провітрювання. Іншими словами, ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ – це комплекс заходів, кожен з яких принесе нам певний внесок у нашу загальну скарбничку енергоефективності, кожен з яких буде коштувати, але всі разом ми отримаємо очікуваний результат за зрозумілу та очікувану вартість. Це і є ЕНЕРГЕТИЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ – ВКЛАДЕНЕ до ОТРИМАНОГО.
Вартість сертифіката ISO 50001 та як замовити?
Вартість сертифікації на відповідність стандарту ISO 50001 індивідуальна і залежить від багатьох факторів, таких як кількість співробітників, виробничих майданчиків, процесів виробництва (послуг), сфери діяльності.
Для отримання індивідуальної вартості робіт Вам необхідно заповнити ЗАЯВКУ та надіслати нам на електронну пошту info@tms.ua. Надіслана заявка є суто інформаційним матеріалом для аналізу Вашого підприємства та складання кінцевої суми сертифікації за цим стандартом і не є Вашою згодою на проведення нами будь-яких платних та безкоштовних додаткових послуг, а вся інформація розцінюється як конфіденційна, та не підлягає іншій обробці.
Для інтегрованих систем (кілька стандартів одразу), наприклад, ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, передбачені ЗНИЖКИ. Додаткові послуги, такі як Сертифікат іноземною мовою, кількість сертифікатів, подарунковий варіант тощо залежать від Ваших побажань.
Бажаєте отримати консультацію по стандарту? Заповніть форму зв’язку!
В полі для коментарів вкажіть стандарт який вас цікавить.
Як зрозуміти, що вашій компанії потрібен сертифікат ISO 50001 – Енергоменеджмент?
Як уже говорилося, ЕНЕРГОМЕНЕДЖМЕНТ містить дві складові:
- енергетичну, тобто собівартість
- екологічну, тобто вплив на викиди
Тому, якщо ваша продукція ЕНЕРГОЄМНА, то не враховувати і не керувати енергетичною складовою, щонайменше, НЕ СЕРЙОЗНО. А навіщо сертифікат, скажете? Ми проведемо енергоаудит, виявимо відхилення та потенціали, і ВСІ!
Досвід, однак, показує, що одноразове проведення енергетичного аудиту не дає очікуваних результатів. По-перше, після проведення аудиту може пройти час. По-друге, дуже часто у нас проводять аудит відповідно до власних можливостей – технічних та інтелектуальних, а не що просить Замовник. По-третє, видів енергоаудиту існує величезна кількість – і з енергоресурсу, і з території тощо. І Замовник, часто не знає, що йому потрібно (і в цьому немає нічого поганого). Крім того, енергетичний аналіз (він же – енергоаудит) є обов’язковою частиною системи енергетичного менеджменту.
Ну і я не беру до уваги таких банальних речей необхідності сертифіката ISO 50001? Як:
- участь у тендері
- вимога партнера з бізнесу
- вимога фінансового інституту для надання фінансової допомоги
Що необхідно для проходження сертифікації ISO 50001 – Енергоменеджмент?
Як і інші стандарти ІSO на системи менеджменту, сертифікація за стандартом ISO 50001 не є обов’язковою. Деякі організації приймають рішення щодо впровадження цього стандарту лише у випадку, якщо його застосування принесе зиск. Інші вирішують здійснити сертифікацію, щоб продемонструвати всім заінтересованим сторонам факт того, що вони пройшли сертифікацію за цим стандартом.
У будь-якому випадку, якщо ви цього захочете, то:
- Виберіть відповідний орган із сертифікації. Насамперед він (орган) повинен мати на це право. Для того, щоб дізнатися це, зайдіть на сторінку сертифікаційного органу і подивіться там його Акредитації або зайдіть на сайт IAF (Міжнародного форуму з акредитації) і там подивіться акредитації органу, що вас цікавить;
- Порівняйте кілька сертифікаційних органів щодо досвіду виконання робіт, що цікавлять, та надання послуг, їх міжнародною представленістю;
- Заповніть заявку на надання цих послуг;
- Отримайте комерційну пропозицію на цей вид послуг;
- Проведіть сертифікацію.
Це – організаційна складова. А що щодо змісту?
Як і всі інші стандарти управління ISO, цей стандарт вимагає наявності певного переліку ОБОВ’ЯЗКОВОЇ документованої документації. І якщо ви хочете пройти сертифікацію, то цей перелік має бути у вас і в ході аудиту ви повинні підтвердити, що ОБОВ’ЯЗКОВІ види діяльності у вас виконуються ПОСТОЯННО і ОДИННО. Що це за список.
Нижче витяг з цього списку:
- Область дії та межі СЕНМ;
- Енергетична політика;
- Документована інформація про процес планування;
- Управління ризиками;
- Методи та критерії, що використовуються для розробки енергоаналізу;
- Метод визначення та актуалізації показників рівня енергоефективності;
- Дані про БУЕ (базовий рівень енергоспоживання), враховуються змінні та зміни до БУЕ;
Навчальні курси, які допоможуть вам впровадити ISO 50001
- Система енергетичного менеджменту згідно з ISO 50001:2018. Внутрішній аудит ISO 19011:2018
- Спеціаліст з інтегрованих систем менеджменту ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018, ISO 50001:2018, ISO 19011:2018
Хто має відвідати?
- керівників підприємств та топ-менеджерів
- директорів з якості, менеджерів з енергоменеджменту та інтегрованих систем
- провідних фахівців, які працюють у сфері енергоменеджменту
- членів Робочих груп з розробки, впровадження Системи менеджменту на підприємстві
- внутрішніх аудиторів систем менеджменту
Що я вивчатиму?
На наших курсах Ви детально ознайомитеся із вимогами стандарту ISO 50001. Обговоріть особливості документування процесів та вимог стандарту та логіки розробки та розвитку системи менеджменту. Порядок переходу на нову версію для сертифікованих компаній та особливості сертифікації.
Ви вивчите стандарт ISO 19011:2018 на основі низки практичних завдань та прикладів, обговоріть можливі невідповідності, причини та коригувальні дії, необхідні для усунення цих невідповідностей.
Важливим фактором є можливість поставити запитання викладачеві та поспілкуватися з представниками різних підприємств під час навчання.
Що входить до навчання?
Для слухачів передбачено комплект роздаткових матеріалів в електронному та паперовому вигляді. Навчання проводиться у форматі лекцій та практичних занять, секцій питань та відповідей. Наприкінці навчання передбачено тестування. У разі успішного проходження тестування учасник отримує відповідний сертифікат.